Przydomowy ogród to wręcz wymarzone miejsce do odpoczynku i spędzania wolnego czasu z rodziną oraz przyjaciółmi. Nie dziwi zatem fakt, że tak wiele uwagi poświęca się temu, aby była to przestrzeń zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna. Utrzymanie ogrodu w należytym stanie nie jest jednak proste. Żeby ułatwić sobie to zadanie, wiele osób decyduje się na wykorzystanie systemów automatycznego podlewania. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jakie są największe zalety rozwiązania?

Ogród być może nie kojarzy się z przestrzenią, w której wykorzystanie najnowocześniejszych zdobyczy technologii jest czymś oczywistym. Okazuje się jednak, że zakup i montaż systemów automatycznego nawadniania niesie ze sobą wiele praktycznych korzyści. Jakich konkretnie? W pierwszej kolejności wspomnieć trzeba oczywiście o ogromnej oszczędności czasu. Ręczne podlanie trawnika oraz roślinności na działce, której wielkość wynosi od 700 do 900 m2, to w zdecydowanej większości przypadków zadanie na kilka godzin dość ciężkiej pracy.

W przypadku podlewania automatycznego rola właściciela posesji ogranicza się jedynie na uruchomianie systemu za pomocą przycisku lub zaprogramowania całego procesu na konkretną godzinę. Po drugie natomiast, badania przeprowadzone przez specjalistów z branży jednoznacznie udowodniły, że podlewanie automatyczne pozwala zaoszczędzić nawet 50% wody. Fakt ten bezpośrednio przekłada się na odczuwalne zyski finansowe. Nawadnianie ogrodu w ten właśnie sposób wyklucza także możliwość popełnienia błędów polegających m.in. na zbyt intensywnym podlewaniu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy system ma jakieś wady?

Niestety w przypadku wyposażenia ogrodów nie udało się jeszcze opracować rozwiązania technologicznego charakteryzującego się wyłącznie zaletami. Automatyczne systemy nawadniania mają również pewne niedoskonałości, choć warto podkreślić, iż wcale nie wynikają one ze specyfiki ich działania. Co zatem ma prawo okazać się nieco problematyczne? Chodzi oczywiście o koszty. W zależności od wielkości terenu oraz marki instalowanego sprzętu koszty te wahają się od około 13 do 21 zł/m2.

Wszelkie wydatki można jednak potraktować jako pewną inwestycję, która zwrócić się znacznie szybciej,  niż mogłoby się wydawać. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Ogrodnik Michała Nowakowskiego, klienci zainteresowani zakupem i montażem systemu automatycznego nawadniania powinni zdawać sobie sprawę z bardzo istotnej kwestii. Dla zoptymalizowania parametrów wydajnościowych instalacja taka powinna zostać indywidualnie zaprojektowana. Jedynie takie podejście może zagwarantować, iż wszystko będzie funkcjonowało dokładnie tak, jak należy.