Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie, bez dobrze dobranych osłon okiennych. Te bowiem mogą nie tylko chronić przed słońcem, ale także ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe parametry, takie jak zabezpieczenie przed włamaniem czy estetyczny wygląd. Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – które z nich wypadają lepiej pod tymi względami?

Niezawodne rolety zewnętrzne

Wielu właścicielom domów jednorodzinnych zależy na bezpieczeństwie nieruchomości. Stąd też coraz częściej decydują się na ich pełną ochronę antywłamaniową. Chodzi tutaj nie tylko o dobór odpowiedniej stolarki drzwiowej oraz okiennej czy systemu alarmowego. Ogromne znaczenie mają również osłony okienne w postaci rolet zewnętrznych. To właśnie one wyróżniają się dobrymi parametrami pod tym względem. Zawdzięczają to głównie swojej solidnej konstrukcji, a ta cechuje produkty oferowane między innymi przez firmę Doran z Poznania. Takie rozwiązania mogą być stosowane nie tylko w otworach okiennych, ale także drzwiowych czy jako zabezpieczenie balkonów usytuowanych na parterze.

Warto również wspomnieć, że wśród dostępnych zewnętrznych osłon okiennych nie mają one sobie równych, jeśli chodzi o izolację termiczną oraz akustyczną. Te właściwości można docenić kolejno w okresie jesienno-zimowym bądź gdy budynek znajduje się przy dość ruchliwej ulicy. Dodatkowo skutecznie chronią wnętrze domu przed promieniowaniem słonecznym. Jednocześnie jednak powodują niemal całkowite zaciemnienie pomieszczeń, co rodzi konieczność korzystania ze sztucznych źródeł oświetlenia w ciągu dnia, a tym samym zwiększa wydatki za energię elektryczną.

Nowoczesne żaluzje fasadowe

Tego typu produkty jeszcze nie są tak bardzo rozpowszechnione jak te opisywane wcześniej. Niemniej jednak zyskują swoją popularność, zwłaszcza w nowym budownictwie. Przede wszystkim w porównaniu do rolet zewnętrznych żaluzje fasadowe charakteryzują się walorami estetycznymi, nadającymi budynkowi niebanalnego wyglądu. Stanowią równie skuteczną ochronę przed promieniami słonecznymi, jednak z tą różnicą, że dzięki ruchomym lamelom, z których są wykonane, można regulować stopień zaciemnienia wnętrza i kąt padania światła. Najczęściej wykonuje się je z aluminium pokrytego powłokami lakierniczymi. Sprawia to, że produkt jest odporny na działanie czynników atmosferycznych i przez lata zachowuje swój stylowy wygląd.

Niemniej jednak taka konstrukcja nie przekłada się na dobre zabezpieczenie budynku przed włamaniem czy hałasem. Zimą zaś nie można liczyć na dobrą izolację termiczną jak w przypadku rolet zewnętrznych. Jako plus należy w obydwu przypadkach wskazać możliwość pełnej automatyzacji osłon, co oznacza ich integrację z systemem inteligentnego domu. Ponadto zdalne sterowanie wpływa na wygodę użytkowania, jak i funkcjonalność akcesoriów. Decydując się na montaż osłon zewnętrznych, należy rozważyć, czy bardziej zależy nam na pełnej ochronie budynku, czy utrzymaniu jego estetycznego wyglądu oraz dopuszczenia światła do pomieszczeń w ciągu dnia.