Koniec ciepłych letnich dni nie oznacza, że nasz ogród nie może już cieszyć naszych oczu wieloma barwami i piękną roślinnością. Chcąc jak najdłużej zatrzymać piękny wystrój wokół naszego domu, warto zadbać o wybór odpowiednich kwiatów kwitnących właśnie w porze jesiennej. W ten sposób uda nam się trochę oszukać czas i zatrzymać tę wakacyjną radość na dłużej.

Kolorowe liście

Nic nie kojarzy się z jesienią bardziej niż przebarwiające się stopniowo liście na drzewach. Poza tradycyjnymi drzewami owocowymi można postawić na gatunki, których efekt zmiany koloru jest jeszcze bardziej spektakularny, na przykład: sumak octowiec, robinia akacjowa, hortensja dębolistna.

Winobluszcze oraz inne rośliny pnące dadzą piękny efekt, będąc umiejscowione na trejażu, pergoli lub na ścianach altany. W podjęciu decyzji, jakie rośliny konkretnie wybrać do wielkości naszego ogrodu oraz ich nasadzenia może pomóc skorzystanie z oferty profesjonalnych ogrodników lub projektantów ogrodów. Firmą, która oferuje takie usługi jest firma ogrodnicza Azalia, mająca swoją siedzibę w miejscowości Kołczewo, w województwie zachodniopomorskim. Zakładanie ogrodów to proces czasochłonny, który wymaga dobrze przemyślanej strategii i dokładnej realizacji. Firma Azalia posiada wieloletnie doświadczenie oraz specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu może pomóc w stworzeniu wymarzonego ogrodu. Zajmuje się niwelowaniem terenu, zakładaniem trawników, sadzeniem roślin oraz wykonywaniem wielu innych prac ogrodniczych. Dodatkowo montuje automatyczne systemy nawadniania, które umożliwią wygodne utrzymanie piękna naszego zielonego zakątka.

Ozdobne owoce

Wybranie krzewów, które w okresie późnoletnim i jesiennym rodzą kolorowe, drobne owoce lub owocostany, to nie tylko sposób na ozdobienie ogrodu, ale także zapewnienie pokarmu ptakom. Wiele z nich pozostaje na krzewach nawet w okresie zimowym. Równie ciekawie będą prezentować się gatunki płożących roślin zimozielonych, np. irga szwedzka odmiana ‘Coral Beauty’. Z kolei fioletowe lub liliowe barwy przybierają owoce pięknotki Bodiniera. Można także zdecydować się na nasadzenie rokitnika pospolitego, którego intensywnie pomarańczowe owoce są jadalne, zawierają wiele witamin oraz stosowany jest w wielu zabiegach pielęgnacyjnych.

Barwne kwiaty

Wybierając jesienne kwiaty, warto pamiętać o niektórych gatunkach bylin (rośliny wieloletnie), kwitnących o tej porze roku. Jednym z przykładów mogą być chryzantemy, których odmiany charakteryzują się różną barwą, wielkością oraz kształtem kwiatostanów. Kwitną do późnego okresu listopada. Jak wrzesień to wrzos – to nie tylko rośliny w odcieniach fioletu, ale także bieli, różu oraz czerwieni. Sprawdzą się idealnie jako dekoracja rabat i ogrodów skalnych, najlepiej nasadzone w małych grupach. Nie można zapomnieć o kolejnym symbolu jesieni, czyli astrach. Charakteryzują się łatwą uprawą ze względu na niewielkie wymagania siedliskowe. Na pewno oryginalną ozdobą naszego ogrodu będzie słoneczniczek szorstki, który ma charakterystyczne żółte kwiatostany. Można je podziwiać aż do końca września.

Przygotowania do zimy

Aby w kolejnym sezonie nasz ogród był równie piękny, należy go odpowiednio przygotować. Całoroczna pielęgnacja ogrodu (jest to usługa oferowana przez firmę Azalia) jest niezwykle istotna i pozwala utrzymać jego estetyczny wygląd. Przede wszystkim powinno się pamiętać o usunięciu wszystkich jednorocznych roślin, uschniętych części bylin oraz ścięciu przekwitłych kwiatów. Wczesną jesienią warto pomyśleć o założeniu kompostownika, w którym będą składowane odpady organiczne pochodzące z ogrodu. Po ich zimowym rozkładzie powstanie świetny nawóz, który możemy wykorzystać do użyźnienia gleby pod nowe okazy.