Konserwacja mebli domowych - co trzeba wiedzieć?

Materiał partnera
2019-10-04
Konserwacja mebli

Za duszę i atmosferę naszego mieszkania w dużej mierze odpowiada jego wystrój. Niezbędnym elementem tego aranżacyjnym są oczywiście meble. Posiadając kolekcję mebli w stylu klasycznym lub holenderskim, w których głównym tworzywem jest drewno, warto wiedzieć, jak prawidłowo je konserwować. Dzięki temu na dłużej zachowamy atrakcyjne walory zestawu, a mieszkanie utrzyma swoją klasę przez lata. 

Czy konserwację mebli domowych można wykonać samemu?

Aby utrzymać meble w dobrej kondycji, należy systematycznie przeprowadzać drobne prace konserwacyjne. Nie zastąpi to oczywiście profesjonalnej renowacji mebli, pomoże jednak nieco dłużej zachować estetyczny wygląd. Musimy pamiętać, że drewno to materiał bardzo wymagający. Nie jest odporne na wilgoć, zabrudzenia, zadrapania lub ubytki. Drewniane meble domowe zwykle wykończone są lakierem, olejem lub woskiem. Metoda konserwacji zależy właśnie od tego wykończenia. Lakier i wosk czyścimy miękką gąbką namoczoną neutralnym chemicznie środkiem (np. woda z płynem do mycia naczyń), aby pozbyć się zabrudzeń. Woskowaną powierzchnie ścieramy miękką, wełnianą szmatką na sucho, aby przywrócić połysk. Kolejne czynności są już raczej oczywiste. Lakierowaną powierzchnię ponownie lakierujemy, na olejowaną nakładamy cienką warstwę oleju, a woskowaną - pokrywamy woskiem. W tym miejscu łatwo zauważyć, że takie prace wymagają zakupu poszczególnych środków. Nie mówiąc już o usuwaniu rys za pomocą różnego rodzaju markerów. Jeśli posiadamy kolekcję o różnym typie wykończenia - możemy narazić się na spore koszty. 

Renowacja mebli drewnianych u profesjonalistów

Korzystanie z usług firm zajmujących się renowacją mebli ma swoje zalety. Odciążamy wówczas swój budżet od zakupu specjalistycznych środków do każdego typu mebla. Niektóre firmy, takie jak Meblo - Komfort Bytom, oferują również wypełnianie znacznych ubytków, co pozwala na odnowienie nawet bardzo zniszczonych mebli drewnianych. Dzięki temu możliwe jest nadanie drugiego życia przedmiotom, które często spisaliśmy na straty. Ponadto, w przypadku sof czy krzeseł, za jednym zamachem zlecimy również renowację tapicerek. Robienie tego na własną rękę wiązałoby się z koniecznością zakupu kolejnych detergentów. Warto dbać regularnie o wyposażenie swojego mieszkania, jednak pewne czynności należy pozostawić ekspertom.

Opracowanie artykułu:

Meblo-Komfort

ul. Osikowa 3B, 41-936 Bytom śląskie
e-mail
www