Odpowiednio zabezpieczone i odbijające światło wykonane z płaskiego szkła lustro optycznie powiększa małe wnętrza. Szczególnie jeśli jest wykonane na wymiar przez profesjonalistę. Wówczas przybiera rozmaite formy, od prostokąta po owal. Istnieją różne rodzaje szklanych tafli. Warto je poznać i zdecydować, jakie będzie najlepiej pasowało do pomieszczenia. Jak prawidłowo je zamontować?

Korzyści z lustra na zamówienie

Główną zaletą szklanych tafli na wymiar jest możliwość wykonania ich we właściwie każdym kształcie. Zakłady szklarskie oferują lustra fazowane, bez ramy i docięte czy szlifowane. Większość z nich produkowana jest zgodnie z przepisem PN-EN 1036. Wykonane z wysokiej jakości szkła i odpowiednio zabezpieczone są odporne na wilgoć oraz korozję. Przy tym mogą być dostarczone na wskazany adres lub odebrane osobiście. Z usługi szklarskiej mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni, przedsiębiorstwa, jak i hurtownie. Do dodatkowych korzyści zalicza się możliwość montażu zamówionego produktu oraz wysoka jakość wykonania. Wystarczy tylko uzupełnić formularz na stronie www firmy szklarskiej. W tym celu powinno się podać wymiary i liczbę sztuk. Warto przy tym skorzystać z dostępnego przelicznika. Dzięki temu możliwe będzie porównanie różnych ofert.


Podział luster na wymiar


Szerokość wykonywanych przez szklarzy luster na wymiar wynosi zwykle 4,5 mm. Różnią się przede wszystkim kolorem. Wyodrębnia się lustra brązowe, srebrne lub grafitowe. Ponieważ srebrne odbijają rzeczywisty obraz, montuje się je najczęściej w łazienkach lub przedpokojach. Natomiast brązowe lub grafitowe mają przede wszystkim funkcje dekoracyjne. Stosuje się je przy przesuwnych szafach. Z kolei ze względu na zastosowanie wyróżnia się szklane powierzchnie przeznaczone do domu lub firm. Zakłady szklarskie zajmują się wobec tego produkcją luster:

  1. Domowych. Łazienkowych, do salonu czy przedpokoju.

  2. Dla przedsiębiorstw. Biurowych, hotelowych oraz do salonów fryzjerskich, gabinetów kosmetycznych i siłowni.

Lustra na zamówienie różnią się także wykończeniem krawędzi. Poddaje się je szlifowaniu lub fazowaniu. Dzięki temu szklany wyrób prezentuje się estetycznie i jest odporny na uszkodzenia. Mogą także nie mieć wykończenia, być wstawione w ramę z aluminium lub drewna. Ciekawą opcją jest lustro w lustrzanej ramie.

Jak przykleić lustro do ściany? Montaż

Montaż lustra przeprowadza się na 2 sposoby. Montuje się je na kleju rozprowadzanym specjalną techniką na ścianach. Wówczas dociska się do nich lustro. Należy przy tym pamiętać o jego podparciu. Druga opcja to zamontowanie na hakach. Do tylnej części szklanej powierzchni przykleja się zawieszki. Jeśli jest obramowana, do zawieszenia używa się wycięć. Wówczas wywierca się w ścianie otwory i za pomocą rozporowego kołka instaluje się haki umożliwiające zawieszenie szklanej konstrukcji. W przypadku lustra na wymiar przeznaczonego do łazienki umieszcza się je na ceramicznych płytkach. Dokonuje się tego na sam koniec, po ich zamocowaniu i zespoleniu. Wadą tej techniki jest konieczność remontu w przypadku pęknięcia szklanej powierzchni. Jej zdjęcie wiąże się bowiem z usunięciem ceramicznych płytek. Do zamocowania używa się przy tym grubych na 5-10 mm pasków. Coraz częściej dokonuje się montażu lustra między płytkami. Wybiera się w tym celu znajdującą się między nimi wnękę. Licuje się szklaną powierzchnię z okładziną z ceramiki. Bez względu na to, jaką technikę wybierzemy, dobrze jest skorzystać  z pomocy profesjonalisty.