Meble z drewna kojarzą się nie bez powodu z solidnością i użytkowaniem przez lata. Niestety dostępny sprzęt nie zawsze jest produkowany z wysokiej jakości materiałów. Na rynku meblarskim największą popularnością cieszą się meble z litego drewna. Gwarantują otrzymanie wyjątkowych produktów, które cechują się trwałością i stylowością. Oto główne korzyści z wybrania litego drewna na umeblowanie.

Czym się cechują meble z drewna litego?

Meble drewniane obejmują sprzęt, taki jak szafy, stoły lub komody, wykonane w większości ze sklejki. Przy ich produkcji stosuje się tzw. fornir (okleinę). W przeciwieństwie do nich meble z litego drewna, które oferuje producent mebli, stanowią wyroby uzyskane wyłącznie z drewna najwyższej jakości. Zgodnie z obowiązującymi normami, mogą zawierać części utworzone ze sklejki wyłącznie w przypadku tylnych ścian czy dna szuflad. Nie używa się natomiast płyty wiórowej. Sezonowe drewno poddane jest wcześniejszej obróbce i należycie zaimpregnowane. Do wytwarzania wyrobów stosuje się takie gatunki drewna jak: klon, orzech, dąb, sosna, mahoń, heban, palisander czy wiśnia. Odmiany te różnią się barwą i właściwościami.

Korzyści ze stosowania umeblowania z litego drewna

Sprzęt stworzony z litego drzewa posiada wiele zalet. Do głównych dogodności należy naturalność. Wpływa to na komfort ich użytkowania (są zdrowe i nie wywołują uczuleń) oraz na sprzedaż mebli tego rodzaju. Przy tym wyróżniają się uniwersalnością i unikalnością modeli. Wpływa na to wyjątkowe ułożenie słojów, które odpowiadają za ciekawy deseń umeblowania. Są także niezwykle odporne na mechaniczne uszkodzenia. Niepożądane zniszczenia można łatwo usunąć poprzez oszlifowanie.

Dzięki odpowiedniej konserwacji i stosowania preparatów pielęgnacyjnych i nabłyszczających sprzęt z litego drewna jest właściwie zabezpieczony. Pozwala to na długoletnie użytkowanie i zachowanie oryginalnych kolorów i stanu sprzętu. Ze względu na to jest również przyjazny środowisku. Raz zakupiony może posłużyć kolejnym pokoleniom lub zostać oddany do renowacji. Dzięki temu dalsza produkcja mebli jest niepotrzebna. Dodatkowo drewniane meble tego rodzaju mogą występować w każdym stylu. Świetnie komponują się z innymi odmianami drewna, tkaninami, szkłem, kamieniami czy skórą. Każdy gatunek drewna ma zresztą inne właściwości. Przykładowo drewno egzotyczne odznacza się odpornością na wilgoć. W porównaniu z sosną czy dębem pęcznieje zdecydowanie wolniej.

Jak pielęgnować sprzęt z litego drewna?

Przy pielęgnacji na co dzień zaleca się stosowanie lekko zwilżonej i miękkiej szmatki, która posłuży do wycierania sprzętu. Wybierając specjalne środki chemiczne, należy kierować się ich składem oraz przeznaczeniem. Preparaty do czyszczenia nie mogą zawierać żadnych odmian alkoholu czy silikonu. Nie wolno stosować natomiast rozpuszczalników i składających się z nich specyfików.

Jeśli dojdzie do wylania na drewnianą powierzchnię wody, wymagane jest natychmiastowe wytarcie do sucha. Niewskazane jest jakiekolwiek dosuszanie. Aby zapobiec tego typu wypadkom na przyszłość, zaleca się używanie pod kubki i naczynia podkładek. Inaczej sprzęt może ulec uszkodzeniu. Podłogę można dodatkowo ochronić poprzez podkładki z filcu lub specjalne osłonki.

Sprzęt z litego drewna, podobnie jak z okleiny jest drogi. Pozwala jednak na dłuższe użytkowanie w przeciwieństwie do sprzętu wykonanego z płyty wiórowej. Lite drewno jest ekologiczne, trwałe i dostępne w rozmaitych odmianach, zawsze najlepszej klasy.