Meble z drewna stanowią podstawowy wystrój wnętrz lokali mieszkalnych. Ich zaletą jest praktyczność, trwałość oraz estetyczny wygląd. Produkcja mebli ze względu na zastosowanie narzędzi jest różna w małych zakładach stolarskich i dużych fabrykach. Wymaga jednak sporej wiedzy i wkładu pracy. Jak zatem wygląda cały proces i jakich maszyn wymaga do użycia?

Od czego zacząć produkcję mebli?

Bycie producentem mebli drewnianych wymaga odpowiedniego działania. Pracę rozpoczyna się od pozyskania odpowiedniego surowca. W tym celu wybiera się najlepsze jakościowo drewno, pozyskiwanie ze specjalnych upraw lub państwowych lasów (po otrzymaniu zgody leśnika na wycięcie). Wybrane drewno przewozi się następnie do tartaku, gdzie poddaje się je suszeniom i obróbce. Tarcica powinna odpowiednio długo leżeć. Dzięki temu ma lepsze właściwości, co wpływa na jej cenę. Zakład stolarski zajmuje się w tym przypadku cięciem balii na deski i listwy, które mają różne wymiary. Poszczególne deski pozostają w stolarni.

Równie ważne co wstępna obróbka drewna jest dobór odpowiednich stolarskich maszyn. Wybiera się je, biorąc pod uwagę ich parametry techniczne, a więc moc, funkcje, cenę oraz systemową zgodność. Przede wszystkim na ich dopasowanie wpływa działanie warsztatu stolarskiego i rodzaj prowadzonych prac. Obowiązkowym sprzętem, na który składa się park maszynowy, jest okleinarka, piła (panelowa) oraz centrum obróbcze. Dodatkowo używa się wiertarek oraz innych pił. Do produkcji mebli stosuje się również zaawansowane technologicznie oprogramowanie, magazyn z narzędziami z szybkim zmieniaczem, a często także systemy rozładowcze i załadowcze.

Projektowanie mebli stolarskich i cięcie drewna

Sklepy meblarskie po wyborze drewna i maszyn zajmują się projektowaniem mebli. W przypadku tradycyjnych modeli często posiadają już gotowe plany. W przypadku mebli na zamówienie oraz niestandardowych zleceń wymagane jest dokładne naszkicowanie ich rozmiarów, wyglądu, łączenia, dekoracji oraz pozostałych szczegółów.

Po wstępnej wersji przystępuje się do cięcia drewna, które polega na przycinaniu wiórowych płyt do formatek. Jest to możliwe dzięki wcześniejszemu przygotowaniu spisu niezbędnych elementów oraz uzyskaniu od zleceniodawcy szczegółów zamówienia. Wymiary formatek wprowadza się do właściwego programu komputerowego lub korzysta się ze specjalnej aplikacji. W ten sposób osoba używająca piły panelowej ma wgląd w proces produkcyjny. Następnie układa się płyty na blacie urządzenia. Wzór papieru powinien być ułożony we właściwą stronę. Dzięki temu będzie można całkowicie wykorzystać dostępną powierzchnię. Pomóc w tym może podciśnieniowy podnośnik do przekładania tafli.


Formatowanie i foliowanie jako procesy produkcji mebli


Produkcja mebli tapicerowanych odbywa się w wyniku poszczególnych procesów. Należy do nich formatowanie oraz foliowanie. Formatowanie polega na obróbce przyciętych formatek na okleinarkach. Zazwyczaj korzysta się z dwóch maszyn. Jedną stosuje się do prostych płaszczyzn, a drugie do tworzenia softów różnego typu. Następnie formatki przekształca się w centrach obróbczych. Używana do tego maszyna pozwala na wygodne nawiercanie otworów. Proces uzupełnia frezowanie, do którego układa się dużą taflę płyty, ustawia jej profil, a potrzebne dane wprowadza się do systemu komputerowego. Po mechanicznej obróbce formatek mebli czyści się je i sprawdza ich jakość. Przeniesione do dalszych pomieszczeń, pokrywane są klejem i foliowane. Gotowe moduły montuje się poprzez skręcanie dodatkowych części (tapicerki) i pakuje w hali.

Produkcja mebli to proces wymagający specjalistycznego sprzętu oraz wiedzy na temat drewna. Dlatego też warto skorzystać z usług sklepów meblarskich i warsztatów stolarskich, aby cieszyć się wysokiej jakości meblami.