W Polsce zarówno mieszkania, jak i domy jednorodzinne podlegają obowiązkowemu przeglądowi kominiarskiemu. Bezpieczeństwo mieszkańców to priorytet, dlatego prawo wyraźnie stanowi, iż zarządcy i właściciele nieruchomości zobowiązani są do utrzymywania kominów w idealnym stanie technicznym oraz ich regularnej kontroli. Jeżeli właściciel lub najemca nie zezwoli na kontrolę kominiarską, może zostać ukarany grzywną.
Dlaczego należy przeprowadzać przeglądy kominiarskie?
Przegląd techniczny budynków to obowiązek właścicieli i zarządców nieruchomości uregulowany w art. 62 Ustawy o Prawie budowlanym. Zgodnie z przepisami, przewody kominowe w obiektach budowlanych powinny być poddawane kontroli przynajmniej raz w roku. Ponadto, zgodnie z rozporządzeniem MSWiA z dnia 21 kwietnia 2006 r., właściciele i zarządcy obiektów, w których odbywa się spalanie paliwa stałego (np. węgla lub koksu) są zobowiązani do czyszczenia przewodów dymowych i spalinowych cztery razy w roku. Nieprzestrzeganie tych postanowień podlega karze. Grzywna nakładana przez powiatowego inspektora budowlanego może wynosić nawet 500 zł, dodatkowo, nieskontrolowany lokal może być odcięty od dostaw gazu ze względów bezpieczeństwa.
Uniknięcie zapłacenia wysokiej kary to nie jedyny powód, dla którego powinniśmy skorzystać z usług kominiarza. Pewność, że nasze kominy są drożne, to również troska o zdrowie i bezpieczeństwo. Bagatelizowanie obowiązku czyszczenia instalacji grozi zatruciem czadem. Kiedy komin jest zatkany, spaliny nie mają swobodnego ujścia, przez co cofają się do wnętrza pomieszczenia. Taka sytuacja może doprowadzić do zaczadzenia (zatrucia bezwonnym tlenkiem węgla). Dodatkowo, w nieudrożnionym kominie zalega sadza, której zapalenie grozi pęknięciem komina oraz pożarem całego budynku. Mając to na uwadze, należy pamiętać, aby czyszczenie przewodów kominowych zlecić fachowcom, takim jak Zakład Usług Kominiarskich Mistrza Kominiarskiego Mariusza Jaskólskiego.
Kto przeprowadza kontrolę kominiarską?
Przegląd kominiarski to zadanie dla osób posiadających odpowiednie kwalifikacje. Sam przegląd wykonują zarówno czeladnicy, jak i mistrzowie kominiarscy, natomiast tylko mistrz może podpisać dokument pokontrolny. Profesjonalny kontroler kominów posiada identyfikator z imieniem i nazwiskiem oraz numerem potwierdzającym przynależność do rejestru mistrzów kominiarskich Korporacji Kominiarzy Polskich Stowarzyszenia Zawodowego. Dlatego nie unikaj kontroli – zadbaj o swoje bezpieczeństwo.