Stolarka okienna może być wykonana z różnych materiałów. Drewno, aluminium lub plastik to najpopularniejsze materiały, z których są tworzone. Produkowane z nich ramy różnią się jednak właściwościami, w tym wytrzymałością, oraz cenami. Wygodna obsługa i nowoczesne wzornictwo to ich dodatkowe zalety. Czym się różnią konstrukcje okienne z plastiku i drewna? Które najlepiej wybrać?

Porównanie okien drewnianych z plastikowymi

Okna z drewna są solidne i niepodatne na odkształcenia, z kolei z plastiku są tańsze. Konstrukcje z PCV są jednak lepiej chronione przed wilgocią, za to surowiec, jakim jest drewno, sprawia, że konstrukcje są naturalne i ekologiczne. Produkowane z drewna modele są łatwiejsze do naprawy w przypadku ram, ale cięższe od tych stworzonych z plastiku. Pierwsze wymagają regularnej konserwacji, a drugie nie. Stolarka PCV w razie uszkodzenia nie może być odnowiona i pomalowana. Są często gotowe i możliwe do zakupu, a przy tym wymiary okien są uniwersalne. Istnieje opcja obklejenia ich okleinami lub foliami oraz instalacji dodatków np. funkcji antywłamaniowych. Z kolei konstrukcje drewniane mogą być wykonane według indywidualnego projektu i poddawane obróbce np. szczotkowaniu, lakierowaniu czy malowaniu. Sprawdzają się przy większych przeszkleniach, a wszelkie uszkodzenia i rysy mogą być naprawione. Przy wyborze stolarki okiennej warto zwrócić szczególną uwagę na sposób ich montażu, trwałość i konserwację. Warto wcześniej zapoznać się z cennikiem okien drewnianych i PCV.

Cechy drewnianych okien

Producenci drewnianych okien proponują szeroki wybór modeli. Ze względu na budowę wyróżnia się jednoramowe (z wielowarstwowymi szybami), zespolone (zawierają ramę i szybę), skrzynkowe (skonstruowane z 4 skrzydeł). Najczęściej wybiera się do produkcji okien takie gatunki jak: dąb, świerk, sosna, modrzew, a także jodła. Wykonuje się je poza tym z aluminium. Trwalsze, odporne na wilgoć i droższe są surowce inne niż sosna. Ponieważ są lite, są cięższe niż okna plastikowe. Odpowiednia konserwacja i obróbka, suszenie i klejenie trójwarstwowe powoduje, że wyróżniają się wysoką twardością i odpornością na temperatury. Dzięki temu mogą być łączone z wielkowymiarowymi przeszkleniami. Drewno sprawdza się przy dużych pomieszczeniach, wymagających doświetlenia.

Cechy plastikowych okien

Występująca na polskim rynku stolarka PCV wykazuje wysoką izolacyjność akustyczną i termiczną. Jej szczelność pozwala na zabezpieczenie się przed utratą ciepła w chłodnym okresie. Ich barwa nie blaknie z czasem, przez co nie wymaga konserwacji. Aby dodatkowo zabezpieczyć je przed żółknięciem, stosuje się nakładki z aluminium. Są odporne na ogień, wysokie temperatury, wilgoć, a także działanie owadów, pleść czy grzyby. Zbudowane są z takich części jak: uszczelki (przyszybowej i obwodowo-przyglowej), profile (ościeżnicy i  skrzydła rozdzielonego na komory), wzmacniającego kształtownika, dystansowej ramki, a także specjalnej tafli.  Okna  PCV dostępne są w różnych kolorach i kształtach, co wpływa na ich estetykę.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z porady pracownika sklepu. Ponieważ dane modele mają różne właściwości, a także wady i zalety, dobrze jest wziąć pod uwagę  przeznaczony budżet oraz wymiary i warunki w pomieszczeniu. W związku z tym dobrze jest się wcześniej zastanowić, jaki materiał będzie najlepiej pasował do wnętrza i jakie mamy oczekiwania wobec okien.