Stolarka okienna to ważny element wykończenia wnętrza. Umiejętnie dobrana jest w stanie zwiększyć estetykę budynku, jednak przede wszystkim może znacząco poprawić komfort mieszkania. Do najpopularniejszych okien wybieranych przez klientów należą okna pcv i okna drewniane. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety, lecz nie są wolne od wad. W poniższym artykule postaramy się je przybliżyć.

Okna pcv

Okna pcv to najpopularniejszy rodzaj okien wybierany przez Polaków. Ich ogromnym atutem jest niska cena, choć wiele oczywiście zależy od indywidualnych cen producentów i poszczególnych sklepów. Do niezrównanych zalet okien plastikowych należy również większa odporność na wilgoć i na wodę - w porównaniu do okien drewnianych.

Okna plastikowe nie wymagają regularnej konserwacji, jednak są dość wymagające, jeśli chodzi o mycie. PCV jest delikatnym materiałem i używanie niewłaściwych preparatów może skutkować zmatowieniem powierzchni, która później będzie szybko „łapać” brud. Aby tego uniknąć, należy używać delikatnych środków myjących, najlepiej o właściwościach antystatycznych (okna nie będą przyciągać kurzu).

Czy okna pcv z czasem żółkną? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów. Uczciwie trzeba przyznać, że taka sytuacja może się zdarzyć, jednak tylko wtedy, gdy kupimy okna słabej jakości. U renomowanych producentów taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Warto jeszcze dodać, że w przypadku ewentualnych uszkodzeń, okien z pcv nie da się naprawić - konieczna jest ich wymiana.

Okna drewniane

Współczesne okna drewniane, na przykład z firmy Justyna Bartman Just-optic, są niezwykle atrakcyjne wizualnie. W niczym nie przypominają dawnych okien drewnianych z czasów PRL. Obecnie są one synonimem prestiżu i elegancji. Jak już pewnie się domyślasz, są one również droższe w porównaniu do okien plastikowych. Pragniemy jednak zapewnić, że wraz z wyższą ceną, idzie w parze również wiele zalet.

Przede wszystkim okna drewniane są solidne i odporne na odkształcenia. Jako że są wykonane z naturalnego surowca, są przyjazne środowisku i człowiekowi. Pod wpływem promieni słonecznych nie zmieniają koloru, dlatego można je montować nawet w silnie nasłonecznionych pomieszczeniach. Drewna chętnie używa się do produkcji okien o nietypowych kształtach, np. trójkątnych lub okrągłych. W przypadku ewentualnych uszkodzeń ramę można bez problemu naprawić.

Warto jednak dodać, że ich dobra kondycja i atrakcyjny wygląd zależą od regularnej konserwacji. Każdy właściciel drewnianych okien powinien raz na sześć miesięcy sprawdzić stan lakieru i raz na kilka lat nałożyć nową warstwę lakieru. Dzięki temu okna się „odwdzięczą” i będą znakomicie służyć przez wiele długich lat.