Schody znajdujące się we współczesnych obiektach nie stanowią już wyłącznie drogi, która prowadzi na wyższą kondygnację. Odpowiednio wykonane potrafią być przykuwającą wzrok dekoracją. Niezwykle atrakcyjnie wyglądają zwłaszcza schody dywanowe. Chociaż sprawiają wrażenie minimalistycznych, prezentują się efektownie w każdym budynku niezależnie od aranżacji wnętrza. Potrafią się wkomponować zarówno w klasyczny wystrój, jak i nowoczesny design.

Cechy charakterystyczne schodów dywanowych

Schody tego typu wyróżniają się specyficzną formą prowadzenia kolejnych stopni. Swą nazwę zawdzięczają konstrukcji przypominającej spływający w dół zwiewny dywan. Ich wykonanie wymaga dużego doświadczenia, dlatego montaż najlepiej zlecić sprawdzonym fachowcom. Wysoki poziom usług gwarantuje firma Schody Szczecin.

Schody dywanowe klasyfikuje się jako samonośne. W klasycznych konstrukcjach większość obciążeń przenoszonych jest za pomocą belek policzkowych, zwanych też wangami. Schody dywanowe ich nie posiadają, a ciężar rozkłada się na stopnie, podstopnice, a także często na balustrady. Wszystkie te elementy muszą być na tyle wytrzymałe, aby bieg schodów nie uginał się pod obciążeniem. Mimo tego cała konstrukcja wygląda na lekką, ze względu na brak policzków,  które by ją wizualnie obciążały.

Montaż schodów dywanowych planuje się zwykle wzdłuż ściany nośnej. Dzięki metalowym wspornikom są one lepiej zakotwiczone, co wymusza jednak odsunięcie ich biegu o kilka cm.  Niekiedy schody kotwi się też do innych elementów, chociażby filarów.

Materiały schodów dywanowych

W zapewnieniu stabilności schodów dużą rolę odgrywają również same materiały użyte do ich produkcji. Schody dywanowe wykonywane są z małych, lecz grubych fragmentów klejonego drewna odpornego na odkształcenia. Nie straszne mu wysokie temperatury czy wilgoć. Szczególnie dobrze prezentują się wzorzyste gatunki drewna o głębokich odcieniach i ciekawym kontraście. Połączenie trwałości z walorami wizualnymi stanowią zwłaszcza schody dębowe, bukowe bądź jesionowe. Równie dobrze prezentują się schody wykonane z gatunków egzotycznych.
Twardość stopni to jednak nie wszystko. Istotnym elementem konstrukcji wpływającym na stabilność schodów są balustrady. Należy jednak zadbać o ich odpowiednią wagę, aby nie  generowały dodatkowego obciążenia. Wielu inwestorów decyduje się na balustrady ze stali nierdzewnej ze szklanym wypełnieniem. Takie połączenia sprawia, że schody dywanowe wyglądają niezwykle estetycznie.

Zalety schodów dywanowych

Schody dywanowe cenione są za łatwość ich dopasowania do indywidualnych potrzeb domowników i uwarunkowań wnętrza. Jako że wykonuje się je w dowolnym wymiarze i stylu, nie zaburzą innych elementów wystroju. Warto wiedzieć, że bieg schodów dywanowych nie musi przebiegać tylko w jednym kierunku. W zależności od projektu może też zakręcać w dowolną stronę czy też tworzyć efektowny łuk. Dzięki temu, na schody dywanowe często decydują się właściciele domów o ograniczonej przestrzeni użytkowej. Skromniejsze gabaryty umożliwiają ich wkomponowanie w każde wnętrze.