Trudno sobie wyobrazić współczesny ogród bez kamieni. Dzięki ich obecności każda przestrzeń nabiera jeszcze bardziej naturalnego charakteru. Doskonale komponują się z kwiatami i roślinami. Kamienie dekoracyjne są ponadto trwałe i cechują się nieprzemijalnym pięknem. Dlaczego warto zastosować otoczak grecki w swojej zielonej oazie? Na czym polega jego zjawiskowość? Jak odpowiednio dbać o ten kamień?

Krótka charakterystyka

Otoczak ten zwany kamieniem Thassos coraz częściej brany jest pod uwagę przy zakładaniu ogrodów. Jego nienaganna biel potrafi rozświetlić swoim blaskiem każdy ogród. Kamień ten ma obły kształt, bez żadnych ostrych krawędzi. Taką strukturę zawdzięcza specjalnej obróbce imitującej naturalne procesy erozyjne. Przy ich produkcji używa się specjalnych bębnów, w których kamienie ścierają się z piaskiem. Gładka i zaokrąglona postać otoczaków sprawia, że są one bardzo bezpieczne.

Gdzie je stosujemy?

Drobniejsza granulacja otoczaka greckiego doskonale sprawdzi się do ozdabiania ogrodowych rabat. Jak podkreśla specjalista z firmy Twój Ogród, kamień o takiej formie dobrze przepuszcza wodę do podłoża, a jednocześnie chroni glebę przed szybką utratą wilgoci. Przy suchych porach roku ma to kluczowe znaczenie dla ogrodowych kwiatów.

Jak dbać o jego biel?

Jeżeli chcemy się cieszyć tą wyjątkową bielą jak najdłużej to przy projektowaniu ogrodu, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze rozsypujemy go jedynie w nasłonecznionej części ogrodu i na powierzchni dobrze wchłaniającej wodę. W ten sposób ograniczamy dłuższy kontakt kamienia z wilgocią, która tak niekorzystnie wpływa na jego kolor. W tym celu warto także stosować podkład pod kamienie z folii przepuszczalnej, czy agrowłókniny. Zastosowanie podziemnego systemu nawadniania roślin również w dużym stopniu eliminuje ten problem.

Co jeszcze można zrobić, aby jego wygląd pozostał wyjątkowy?

Każdy kamień ma bardzo drobne pory, które w połączeniu z wodą stają się idealnym miejscem do rozwoju zielonych porostów. Także woda często posiadająca w swoim składzie metale ciężkie nie działa dobrze na ich wygląd. Kamienie nią podlewane będą po prostu żółknąć. Na szczęście jest sposób na ochronienie ich przed tymi niekorzystnymi czynnikami. Wystarczy zabezpieczyć je odpowiednim preparatem impregnującym. W tym celu najpierw należy dokładnie umyć kamienie. Po wysuszeniu przystępujemy do impregnowania otoczaków. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy polega na zraszaniu kamieni spryskiwaczem, a drugi przez kąpiel w preparacie. Druga opcja jest zdecydowanie bardziej skuteczna i zabezpiecza kamień na długie lata.