Szukając osłon okiennych mamy dzisiaj duży wybór. To już nie tylko firany czy zasłony, które zapewniają poczucie intymności, zdobią pokój czy zaciemniają pomieszczenie, ale spełniające wiele innych funkcji rolety, żaluzje czy moskitiery. Każda z przesłon ma swoje podtypy, a także istnieją ich połączenia, takie jak plisy, które powstały z fuzji rolet i żaluzji. Czym charakteryzują się plisy i dlaczego warto kupić je zarówno do mieszkania, jak i biura?

Plisy – tworzywo, funkcje i montaż

Osłony okienne to dziś nie tylko ozdoba czy możliwość ukrycia się przed światem, ale też ochrona przed wysokimi temperaturami czy różne stopnie zaciemnienia pomieszczenia, a w niektórych przypadkach także działanie antywłamaniowe. Wybór jest bardzo duży, w zależności od miejsca montażu, sposobu użytkowania, dodatkowych funkcji związanych z elektroniką itp. Wciąż jednak największą popularnością cieszą się rolety i żaluzje.

Od jakiegoś czasu sklepy z osłonami okiennymi oferują także plisy. Są funkcjonalnym połączeniem rolet z żaluzjami. Mogą być montowane w jednym miejscu lub w taki sposób, że będzie je można przesuwać wzdłuż ramy okiennej. Wyglądają one jak roleta, ale o wyglądzie harmonijki, składają się za pomocą rączek w części lub całości. Chronią przed słońcem, dekorują i osłaniają wnętrze.

Plisy mogą być wykonane z tkanin o wszystkich możliwych kolorach. Mogą odbijać światło i zaciemniać pomieszczenie lub być całkowicie transparentne. Szeroki wybór plis  – a także inne osłony okien – znajdziemy w sklepie ART-ŻAL, w którym kompetentna kadra stworzy je dla nas idealnie na wymiar okna z tkanin, które nam pasują.

Plisy – mocne strony

Plisy różnią się od innych osłon okiennych tym, że mogą być montowane na każdym oknie. Różnicy nie robi m.in. sposób, w jaki wpada przez nie światło. Montaż plis na ramie, bezinwazyjnie, pozwala na ich przesuwanie w zależności od potrzeb. Mogą pełnić rolę kuchennych zazdrostek w nowoczesnym wydaniu. Wszystko zależy od wyobraźni i potrzeb użytkowników.

Plisy mogą być zakładane na okna dachowe oraz balkonowe. Nie ma znaczenia, z ilu szyb się składa, z czego jest rama i jaki ma kształt – nawet, jeśli jest trapezowa czy okrągła. Nie przeszkadzają w otwieraniu okna – dzięki bezinwazyjnemu montażowi nie niszczą się w takich sytuacjach, ani nie haczą.

Plisy można prać i czyścić, więc nawet, jeśli się zakurzą, szybko można przywrócić im dawny wygląd. Dzięki temu nadają się także do kuchni, w której osłony okienne często podatne są na zabrudzenia. Ich montaż jest dość prosty – gdy tylko uda nam się przebrnąć przez ten proces po raz pierwszy, następne nie będą stanowiły już problemu.

Wady plis

Plisy mają w zasadzie tylko dwie wady. Pierwszą z nich jest cena – jest dosyć wysoka, jednak płacimy tu za wygodę i innowacyjność użytkowania. Druga wada, której łatwo można zapobiec, to odkształcenia. Jeśli plisy są non stop rozwinięte, mogą się odkształcić. Aby temu zapobiec wystarczy raz na jakiś czas je zwinąć.