Wielu z nas posiada domy piętrowe. W tego typu domach bardzo ważne jest przemieszczanie się między kondygnacjami. W tym celu zazwyczaj służą nam schody. Producenci schodów oferują bardzo dużo ich typów, w związku z tym wybór tych jedynych nie jest łatwy. Wybierając schody powinniśmy zwracać uwagę na kilka rzeczy. Wśród nich jest oczywiście ich funkcjonalność, a także wygląd, ponieważ w dzisiejszych czasach schody są również elementem ozdobnym.

Jakie schody wybrać?

Podczas wyboru schodów do naszego domu z pewnością mamy dużo dylematów. Oczywiście najważniejsze jest to, aby spełniały swoja podstawową funkcję, czyli umożliwiały poruszanie się między kondygnacjami budynku. Jednakże kupując schody do naszego domu powinniśmy także zwrócić uwagę na walory estetyczne produktu. Ma to dość duże znaczenie, ponieważ nie każdy rodzaj schodów pasuje do wszystkich wnętrz.

Wybierając schody musimy również wiedzieć jaki ma być ich kształt, ponieważ nie wszystkie rodzaje schodów mogą być wykorzystane w danym pomieszczeniu. Ograniczeniem może być np. brak wystarczającej przestrzeni. Szukając odpowiednich dla nas schodów z pewnością trafimy na:

      ·        schody policzkowe,

      ·        schody dywanowe,

      ·        schody na beton,

      ·        schody grzebieniowe,

      ·        schody wspornikowe.

Kilka rodzajów schodów oferowanych przez producentów z pewnością wyboru nie ułatwia, jednak lepiej mieć szersze pole wyboru, ponieważ wtedy mamy pewność, że dobierzemy idealne do naszych potrzeb schody.

Charakterystyka schodów policzkowych

Jednym z najczęściej oferowanych produktów przez producentów i sprzedawców schodów są schody policzkowe. Konstrukcja tego typu schodów oprócz tego, że zapewni nam elegancki wygląd, zapewni także bezpieczeństwo korzystania z nich. Schody policzkowe są wygodne w użytkowaniu, a do tego są bardzo stabilne. Poza tym ich zaletą jest mała ilość zajmowanego miejsca. Schody te posiadają drewniane stopnie, które umieszcza się policzkach nośnych. Policzki przechodzą równolegle do biegu schodów. W różnych konstrukcjach umieszcza się je z dwóch stron lub z jednej strony. Grubość stopni zależy od szerokości schodów i zazwyczaj wynosi od 45 mm do 50 mm. Z kolei policzki mają grubość 55 mm.

Schody policzkowe oferowane między innymi przez firmę Dan-Rob Usługi Stolarskiez Dusznik w województwie Wielkopolskim mogą być wykonane z najróżniejszych rodzajów drewna. Najczęściej takie schody wykonuje się z jesionu, dębu, buku, czy klonu. Drewno używane do produkcji tych schodów wybierane jest przez klienta. To z pewnością pozwoli na odpowiedni wybór, który będzie idealnie komponował się z pozostałymi elementami znajdującymi się w naszym domu.

Policzkową konstrukcję można wykorzystać dla:

      ·        schodów prostych,

      ·        schodów dwubiegowych,

      ·        schodów zabiegowych,

      ·        schodów grzebieniowo-policzkowych prostych,

      ·        schodów grzebieniowo-policzkowych 90-stopniowych,

      ·        schodów grzebieniowo-policzkowych 180-stopniowych.