Świerk serbski to jedno z najpopularniejszych drzew iglastych uprawianych w ogrodach. Wielu miłośników przyrody docenia jego piękne igły oraz charakterystyczny kształt. Niepowtarzalny iglak dobrze znosi ciężkie warunki glebowe i klimatyczne, co czyni go idealnym wyborem dla ogrodów w Polsce. Przeczytaj artykuł i poznaj charakterystykę drzewka dostępnego w ofercie firmy Choina.eu.

Opis świerku serbskiego

Zanim przejdziemy do serbskich iglaków, warto dowiedzieć się więcej o firmie Choina.eu z Warszawy, której właścicielką jest Edyta Uniszewska. W jej ofercie sprzedażowej znajduje się:

  • świerk kłujący,

  • świerk pospolity,

  • świerk serbski.

Rośliny dostępne są w formie drzew ciętych i doniczkowych do nasadzeń. Trzeba też wiedzieć, że przedstawiana firma to plantacja choinek obsługująca klientów z województwa mazowieckiego. Hodowane przez nią żywe drzewka wyróżniają się niepowtarzalnym wyglądem oraz trwałością. Oferta obejmuje również warsztaty z ubierania choinek, a także możliwość zakupu wyjątkowo udekorowanych drzewek z dostawą na terenie Warszawy.

Hodowla prowadzi zarówno sprzedaż hurtową, jak i detaliczną. Pochodzący z niej świerk serbski, czyli Picea omorika, to gatunek drzewa iglastego z rodziny sosnowatych. W naturze występuje na terenie Bałkanów, zwłaszcza w Serbii i Bośni. Jest to imponujące drzewo, które może osiągnąć nawet 30 metrów wysokości. Charakterystyczna cechą tego iglaka są silne przyrosty roczne, które często wynoszą nawet do 100 cm. Drzewo ma regularnie stożkowaty pokrój oraz krótkie, sztywne igły. Świerk serbski jest rośliną jednopienną, w okresie kwitnienia ma fioletowe kwiaty żeńskie i żółte męskie. Jego szyszki mają purpurowo-brązową barwę i osiągają długość od 4 do 7 cm.

Zastosowanie i wymagania stanowiskowe

W Polsce świerk serbski jest uprawiany, jako gatunek ozdobny w ogrodach. Sprawdzi się, jako samodzielny soliter lub w grupie, w formie żywopłotu. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym w ciężkim i zasobnym w składniki pokarmowe podłożu. Roślina jest mrozoodporna, co sprawia, że można ją posadzić na terenach o chłodniejszym klimacie. W pierwszych latach po posadzeniu należy dbać o świerk - podlewać i nawozić go, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu.

Roślina dobrze reaguje na nawozy organiczne. Wokół korzeni warto ułożyć ściółkę, która zabezpieczy je przed wysychaniem. Świerk serbski jest wytrzymały i nie szkodzą mu zanieczyszczenia, w tym kwaśne deszcze. Warto go, zatem sadzić w przestrzeni miejskiej. Podczas uprawy należy zwrócić uwagę na występowanie szkodników, chorób grzybowych oraz niedobór magnezu, co może skutkować brązowieniem i opadaniem igieł.