Szkło ma ogromny potencjał jako materiał do aranżacji wnętrz w domach lub mieszkaniach. Już od setek lat służy ono do ozdoby ścian w dworach, pałacach, obiektach użyteczności publicznej, jest też niezastąpione jako materiał do zabudowy otworów okiennych oraz drzwiowych, powstają z niego niebanalne dekoracje, a także przedmioty codziennego użytku. W naszym artykule podpowiadamy, w jaki sposób szkło może posłużyć do wykończenia nowoczesnych pomieszczeń.

Aby móc dowiedzieć się więcej na temat różnych zastosowań szkła, warto najpierw poznać jego istoty oraz właściwości. Jest to sztywna, krucha, doskonale przepuszczająca światło substancja, powstała w wyniku topienia oraz schładzania piasku kwarcowego, węglanu sodu i tlenku wapnia. Szkło słabo przewodzi energię elektryczną, nie odkształca się, skutecznie opiera się oddziaływaniu kwasów, jest też odporne na ściskanie. W zależności od przeznaczenia, materiał ten może być wzmocniony poprzez hartowanie lub barwiony przy użyciu tlenków metali na różne odcienie, na przykład zielony, niebieski czy żółty.

Szkło do dekoracji wnętrz

Dzięki zastosowaniu elementów szklanych, takich jak: lustra na wymiar, blaty, fronty szafek kuchennych czy witryny w salonie, wnętrza zyskują nowoczesny, luksusowy wygląd. Szkło pozwala uzyskać nietuzinkowy efekt wizualny i jest ono również łatwe w codziennym utrzymaniu, do jego czyszczenia wystarczy bowiem zwykły preparat do szyb oraz miękka ściereczka z bawełny, mikrofibry albo irchy – zauważają Grzegorz Urynowicz i Paweł Arcimiuk z Zakładu Szklarskiego Super Szklarz, którzy każdego dnia realizują autorskie projekty szklanych dekoracji domów i mieszkań.

Szkło jako materiał konstrukcyjny i wykończeniowy

Osoby, które chcą stworzyć unikatowy wystrój pomieszczeń, w stylu loftowym, glamour lub nowojorskim, zlecają szklarzom wykonanie ścian oraz drzwi na wymiar według własnej koncepcji. Materiał służy do produkcji lustrzanych kompozycji naściennych i paneli dekoracyjnych z grafiką albo malowanych na jednolity kolor – świetnie sprawdzają się one zarówno w reprezentacyjnym salonie, jak i łazience lub kuchni, w których powierzchnie ścian są szczególnie narażone na zabrudzenia. Ze szkła hartowanego produkowane są również kabiny i przesłony prysznicowe, a także balustrady na schody, tarasy lub balkony, instalowane wewnątrz i na zewnątrz budynków. Miłośnicy minimalizmu i awangardy cenią też szklane schody, dzięki którym wnętrze powiększa się optycznie i rozjaśnia.