Okazało się, że podczas kwarantanny zajmujemy się czynnościami, na które nigdy wcześniej byśmy nie wpadli. Na przykład jednym z hitów ostatnich dni jest wypiekanie chleba. Na forach internetowych i blogach zaczęło roić się od artykułów z przepisami: jak zrobić chleb? Oczywiście istnieją tradycyjne metody, ale pomocnym urządzeniem do tego procederu może okazać się wypiekacz do chleba, nazywany również maszyną do pieczenia chleba lub automatem. Jak działa ten specyficzny wynalazek?

Jak działa maszyna do pieczenia chleba?

Główną zaletą robienia chleba w domu (oprócz satysfakcji oczywiście) jest jego skład, który w pełni kontrolujemy, dzięki czemu mamy pewność, że domowe pieczywo nie zawiera konserwantów i innych niezdrowych składników chemicznych. Wypiekanie chleba przy pomocy automatu to także wygoda, bo ten sprzęt AGD jest odpowiedzialny właściwie za cały proces, począwszy od wyrabiania ciasta. My tylko wrzucamy składniki i ustawiamy program.  

Maszyna do chleba to ciekawa propozycja dla tych, którzy od dawna planowali przygotowywać pieczywo w domowej kuchni, ale nigdy nie mogli znaleźć na to czasu.

Większość automatów do pieczenia chleba wygląda podobnie. Zbudowana jest z pojemnika wyposażonego w mieszadełka oraz grzałki odpowiedzialnej za odpowiednią temperaturę podczas pieczenia. Wypiekacze do chleba działają na zasadzie programów, np. pieczenie chlebów pełnoziarnistych, razowych, bezglutenowych, tostowych czy pieczenie tradycyjnego chleba na zakwasie. Poza tym w niektórych modelach istnieje możliwość ustawienia stopnia spieczenia i gramatury pieczywa.

Ciekawą opcją jest programowanie godziny, w której ma rozpocząć się pieczenie tzw. funkcja opóźnionego startu. Wrzucamy składniki, idziemy spać, a maszyna w nocy (o wyznaczonej godzinie) przygotowuje dla nas chlebek na rano. Przyjemna perspektywa.

Przy zakupie tego typu sprzętu warto zwrócić również uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem, takie atuty jak nienagrzewająca się obudowa (obudowa termoizolacyjna), zabezpieczenie w przypadku braku prądu lub ochrona przed przegrzaniem mogą okazać się cenne podczas codziennego użytkowania.

Chleb to nie wszystko. Ciasto na pizze i inne możliwości

Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, starając się rozszerzyć zakres funkcji urządzenia, często wyposażają je w dodatkowe opcje, takie jak przygotowanie ciasta francuskiego, słodkich wypieków, tostów albo ciasta na pizze, a nawet ciasta na makaron czy dżemów. A to niewątpliwie zachęca do częstszego przygotowywania posiłków w domu.

Jakie składniki są potrzebne do wypieku chleba?

Jak wspomniano, maszyna nie zrobi wszystkiego za nas, a do zadań użytkownika należy przede wszystkim wrzucenie do środka składników.

Podstawowe składniki na prosty chleb pszenny to: mąka pszenna chlebowa, sól, drożdże (świeże lub suche), cukier, woda – niektórzy dodają też jajko, masło czy mleko.

Dużo zależy od tego, jaki chleba planujemy przygotować. Na przykład do chleba żytniego lnianego przydadzą się płatki owsiane, otręby, pestki dyni i miód, do chleba owsianego – nasiona kolendry, a do pszenno-żytniego – sezam i słonecznik.

Dla tych, którzy lubią oryginalne połączenia, polecany jest chlebek bananowy, chleb z oliwkami czy chleb pszenno-owsiany z jabłkiem. Wiele zależy od naszej inwencji i przepisów, które wynajdziemy w internecie lub otrzymamy od znajomych. Tworzy to przed nami ciekawą perspektywę niecodziennych smaków, które trudno spotkać w osiedlowym markecie.