Brak możliwości przyłączenia do systemu kanalizacji komunalnej decyduje o konieczności budowy własnego pojemnika zbiorczego na nieczystości. Wraz z rosnącą popularnością szamb ekologicznych i przydomowych oczyszczalni ścieków ich montaż staje się świadomym i wygodnym wyborem wielu gospodarstw domowych oraz działkowiczów. Poniżej prezentujemy informacje o przebiegu proces ich wywozu przez firmy asenizacyjne, takie jak Winiarz Jerzy Wywóz Odpadów Płynnych

Szamba i duże zbiorniki ekologiczne

Tradycyjne szamba betonowe lub wykonane z tworzyw sztucznych wymagają okresowego wywozu nagromadzonych nieczystości, zależnie od wielkości zbiornika i kubatury odprowadzanych ścieków w danym gospodarstwie domowym. Zabudowa takich zbiorników, należyty system odpowietrzania oraz zapewnienie właściwego kanału odprowadzania z szamba do beczki asenizacyjnej, decydują o bezproblemowym procesie ich opróżniania. Oczyszczaniu szamba może towarzyszyć fetor-aby temu zapobiec należy zamontować plastikową tubę kominkową w stropie zbiornika. Pomoże to również w dużej mierze zapobiec brzydkim zapachom w domu, wyrównując ciśnienie powstałe podczas zasysania zawartości zbiornika przez szambiarkę. W związku z koniecznością posiadania bezpośredniego dostępu wozu asenizacyjnego do zawartości szamba, odsysanie nieczystości można zorganizować na dwa sposoby. Jeżeli dojazd szambiarki na teren w pobliżu szamba jest swobodny i nie spowoduje zniszczenia trawników lub kwietników, przewód odprowadzający pojazdu może być umieszczony bezpośrednio w pokrywie zbiornika z nieczystościami. Jeśli jednak dostęp do szamba jest ograniczony, pracownik firmy Winiarz Jerzy Wywóz Odpadów Płynnych doradza, że najlepszym wyjściem jest zamontowanie w zbiorniku, na etapie jego budowy, dodatkowego przewodu odprowadzającego, dzięki czemu podłączenie się wozu asenizacyjnego będzie możliwe spoza terenu posesji. Wąż taki można wyprowadzić przez ogrodzenie lub do terenu do którego dojazd nie jest utrudniony i nie spowoduje dewastacji obszarów zielonych.

Mniejsze zbiorniki ekologiczne i toalety przenośne

Coraz popularniejsze przydomowe oczyszczalnie ścieków są rozwiązaniem ekologicznym, wygodnym i mogą z powodzeniem zastąpić kanalizację komunalną lub szambo. Jednym z podstawowych elementów takiej oczyszczalni jest osadnik, w którym zostają produkty uboczne procesów gnilnych i konieczne jest ich cykliczne opróżnianie. Zależnie od wielkości osadnika odbywa się to za pomocą wozu asenizacyjnego lub mobilnej pompy odsysającej podłączonej do beczki asenizacyjnej. Zbiorniki toalet przenośnych, zwanych popularnie Toi Toi, także wymagają opróżniania przez firmę asenizacyjną i odbywa się to w sposób podobny, jak opisany powyżej. Jeżeli jest to jedna toaleta działkowa lub kilka postawionych na placu budowy, z reguły wystarcza niewielki zbiornik asenizacyjny z podłączoną pompą.

Komu powierzyć usługi asenizacyjne

Istnieje wiele firm zajmujących się świadczeniem usług asenizacyjnych. Wśród nich znajdziemy firmę Wywóz Odpadów Płynnych prowadzoną przez Jerzego Winiarza. Przedsiębiorstwo to w swojej ofercie posiada m.in. serwis przydomowych oczyszczalni ścieków, ciśnieniowe czyszczenie kanalizacji, wywóz odpadów niebezpiecznych i ich utylizację, a także wypompowywanie wody z piwnic, basenów, stawów, rozlewisk po burzy czy roztopach.