Przestrzeń do wypoczynku i relaksu to istotna część domu. Przede wszystkim nasze miejsce, w którym mieszkamy, kojarzy nam się z azylem i otoczeniem, w którym, choć na moment możemy oderwać się od bieżących problemów i spraw. Poza tym nieocenione jest pomieszczenie, w którym będziemy mogli przebywać w otoczeniu natury zamiast w ogrodzie, gdy na zewnątrz jest zimno lub pada deszcz.

Budowa i wybór konstrukcji

Wolnostojąca konstrukcja, której powierzchnia nie będzie przekraczała 25m2, nie wymaga pozwolenia na budowę. W przypadku montażu ogrodu zimowego, który będzie większy lub dobudowy do istniejącego już domu należy zgłosić to do odpowiednich jednostek samorządowych. Projekt powinien uwzględniać wszelkie normy techniczne dopasowane do istniejącego już budynku, jeżeli nie zdecydowaliśmy się na ogród zimowy na etapie budowy domu. Ściany oraz zadaszenie muszą być odporne na śnieg, deszcz oraz silny wiatr. Wykonanie takiego ogrodu warto zlecić firmom budowlanym, które mają takie usługi w swojej ofercie, jak na przykład Aluma z Będzina, która zajmuje się konstrukcjami aluminiowo-szklanymi.

Ogrzewanie i wentylacja

Ze względu na ściany oraz sufit wykonane ze szkła i aluminium, ogród zimowy stanowi nie lada wyzwanie pod kątem ogrzania tego miejsca. Ze względu na niemal całkowite przeszklenie wnętrze bardzo szybko się nagrzewa pod wpływem promieni słonecznych lub wychładza przy niskiej temperaturze na dworze. Znaczenie ma też lokalizacja ogrodu zimowego. Znacznie trudniej jest utrzymać odpowiednie warunki termiczne, jeśli będzie on umiejscowiony od północy. Przeciwnie zaś, jeśli od strony południowej. W drugim przypadku może się to okazać bardzo korzystne w okresie jesień-zima, natomiast latem będzie wymagać zainstalowania odpowiednich rolet lub żaluzji.

Do ogrzania ogrodu zimowego można wykorzystać ogrzewanie podłogowe albo kaloryfery konwekcyjne lub elektryczne panelowe. Droższe, ale jednocześnie bardziej uniwersalne rozwiązanie stanowi klimatyzacja, która zdecydowanie szybciej dostosuje temperaturę w środku do naszych potrzeb, a ponadto sprawdzi się zarówno zimą, jak i latem.

Ogromne znaczenie dla komfortu przebywania oraz hodowli roślin ma odpowiednia wentylacja. Przy montażu profili drzwiowych oraz okiennych warto zwrócić uwagę na możliwość ich rozszczelnienia lub uchylenia. Przydadzą się także nawiewniki oraz wywietrzniki. W zależności od tego, jaki system wentylacji chcemy osiągnąć, montujemy jedne nad podłogą, a drugie pod sufitem lub na odwrót.

Aranżacja wnętrza

W zależności od tego, z której strony założymy ogród zimowy, możliwe będzie ustalenie jego przeznaczenia. Jeśli budujemy go z myślą o oranżerii, miejscu hodowli roślin, najlepszym wyborem będzie zachód lub wschód ze względu na odpowiednią ilość światła. Wschodnia strona sprawdzi się także jako jadalnia lub pracownia. Z kolei północ zupełnie nie odpowiada większości roślin, chyba że są one cieniolubne. W związku z tym dobrym pomysłem będzie urządzenie atelier.

Przy wyborze mebli trzeba też wziąć pod uwagę warunki klimatyczne panujące wewnątrz, a przede wszystkim wilgotność powietrza oraz stopień nasłonecznienia. Najbezpieczniejszym wyborem będą sprzęty z rattanu, marmuru, drewna lub wikliny. Te same czynniki powinny mieć wpływ na decyzję przy zakupie oświetlenia oraz podłogi.