Zarówno w motoryzacji, jak i przemyśle oraz budownictwie istotną rolę odgrywa ochrona elementów stalowych przed procesem korodowania. Choć jest on w pełni naturalny, to znacząco przyczynia się do osłabienia poszczególnych konstrukcji, a także ich szybszej eksploatacji. W tym celu stosuje się między innymi malowanie proszkowe, które tworzy barierę dla szkodliwego oddziaływania czynników zewnętrznych na metalową powierzchnię.

Czym jest korozja metalu?

To proces naturalnego niszczenia metalu, na którego skutek na jego powierzchni pojawia się rudawy nalot — rdza, będąca tlenkami i wodorotlenkami żelaza. Powstają ze względu na różnicę potencjałów między tworzącymi się katodami i anodami, co prowadzi do przepływu ładunku elektrycznego. Najczęściej dzieje się tak w efekcie oddziaływania na surowiec czynników zewnętrznych, a w tym atmosferycznych. Wyróżnia się korozję chemiczną oraz elektrochemiczną. Pierwsza zachodzi pod wpływem powietrza, natomiast druga jest powodowana wodą. Choć opisane zjawisko zachodzi samoczynnie i jest czymś normalnym, wpływa jednak na strukturę stali oraz jej wytrzymałość. Stąd niezbędne jest poddawanie jej odpowiedniej obróbce, jak również zabezpieczeniom antykorozyjnym, co wykonuje między innymi firma Jan-Tal z Mysłowic.

Jak zabezpiecza się metal?

Poza cynkowaniem jedną z metod ochronnych stanowi malowanie proszkowe, za pomocą którego izoluje się powierzchnię przed czynnikiem powodującym korodowanie. Zabieg rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia warstwy wierzchniej konkretnego przedmiotu, aby uzyskana powłoka farby idealnie przylegała i miała gładką fakturę. Następnie lakiernik może przejść do nałożenia preparatu. Wykonuje się to specjalistycznymi pistoletami do natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Używane preparaty mają w swoim składzie dwa istotne składniki: żywicę budującą warstwę ochronną oraz pigment odpowiedzialny za nadanie konkretnej barwy. Istotnym etapem malowania proszkowego jest utrwalenie powłoki w temperaturze 140-200 stopni, w którym proszek ulega stopieniu i polimeryzacji.

Jakie są właściwości antykorozyjne metody?

Wykorzystywane farby spełniają swoją funkcję na trzech płaszczyznach zabezpieczających stal przed korodowaniem. Po pierwsze zapobiegają reakcji katodowej, gdyż blokują dostęp tlenu oraz wody bezpośrednio do metalu. Po drugie powstrzymują również reakcję anodową, co oznacza tworzenie także warstwy ochronnej wokół anody, zapobiegającej dostawaniu się do niej jonów żelaza. Ostatnią kwestię stanowi uniemożliwienie przepływu ładunków elektrycznych, o ile farba cechuje się dobrym wskaźnikiem oporności, co jednak ma miejsce w większości przypadków. Na koniec warto dodać, że malowanie proszkowe jest uznawane za metodę ekologiczną, ponieważ podczas jej wykonywania nie dochodzi do emisji szkodliwych rozpuszczalników, jak i rozcieńczalników do atmosfery.