Właściciele nieruchomości zobowiązani są, także prawnie, do utrzymywania w czystości swojego mienia.  Czasem okoliczności wymagają zatrudnienia specjalistycznej firmy, która podejmie się profesjonalnego oczyszczenia obiektu. Najczęściej zamawiane usługi to dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja. Na czym polegają te metody oczyszczania budynków? Co je od siebie odróżnia?

Czym różnią się od siebie dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja?

Dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja to metody usuwania z obiektów takich szkodników, jak owady czy gryzonie, a także likwidacja drobnoustrojów, takich jak grzyby czy inne mikroorganizmy, będące przyczyną wielu chorób człowieka, zwierząt i roślin. Wszelkie procedury tego typu są złożone ze względu na różnorodność i stopień zanieczyszczeń. Wymagają więc dokładnej identyfikacji problemu oraz umiejętności wybrania i zastosowania właściwej techniki i narzędzi, jak wskazują profesjonaliści z firmy Dezynsekt -  Zakład Specjalistyczny dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji Daniel Wiciak. Wśród głównych usług oczyszczania obiektów, proponowanych przez firmy specjalistyczne, znajdują się więc:

  • dezynfekcja, czyli usuwanie drobnoustrojów za pomocą środków chemicznych lub fizycznych;
  • dezynsekcja, która oznacza usuwanie owadów za pomocą środków chemicznych, fizycznych lub biologicznych;
  • deratyzacja, czyli usuwanie gryzoni metodami fizycznymi i mechanicznymi.

Od czego trzeba zacząć przy zwalczaniu szkodników

Skuteczność metody, dzięki której będzie możliwe usunięcie szkodników z danego obiektu, wynika z właściwego rozpoznania terenu i doboru odpowiednich środków. Odszczurzanie odbywa się inaczej, niż gdy konieczne jest usunięcie drobnoustrojów, dlatego sam proces rozpoznania jest niezwykle istotny i powinien być przeprowadzony przez specjalistę, który dobierze środki mechaniczne, chemiczne lub biologiczne na potrzeby konkretnego obiektu i sytuacji, uzależnionej od skali zanieczyszczenia i kategorii pasożytów. Nie mniej istotne jest skuteczne zabezpieczenie obiektu przed szkodnikami, dlatego warto prowadzić regularne działania prewencyjne.