Dom ma ogromne znaczenie dla każdego człowieka. To nasza własna przestrzeń, dlatego chcemy, aby była właśnie taka jak sobie wymarzyliśmy. Kiedyś najpopularniejsze domy miały nieskomplikowany kształt prostokąta. W dzisiejszych czasach staramy się je jak najbardziej urozmaicać. Należy jednak pamiętać, że im prostszy kształt domu wybieramy, tym tańsze będzie jego wybudowanie, a także mniejsze straty cieplne. Ogromne znaczenie ma również dach. Jeśli jego budowa będzie zbyt skomplikowana, pochłonie on spore sumy i może pojawić się zagrożenie powstawania zacieków.

Pomieszczenia w domu – jaki powinien być ich układ?

Rozmieszczenie pomieszczeń ma znaczny wpływ na codzienność domowników. Bardzo często popełniamy błąd, kierując się głównie estetyką, a więc ulegając aktualnej modzie – rzadko uwzględniając swoje indywidualne potrzeby.

Nie istnieje jeden, uniwersalny rozkład, idealny dla każdej rodziny. Jednak można wyróżnić kilka reguł, które dotyczą wszystkich. Przykładem może być zasada, że pomieszczenia działające dzięki konkretnym instalacjom powinny być umieszczone w bliskiej odległości od siebie. Kolejna reguła dotyczy oddzielenia strefy odpoczynku od dziennej. Dlatego przeważnie w domu piętrowym sypialnia znajduje się na górze, a na dole kuchnia, salon i jadalnia.

O czym warto pamiętać przy planowaniu budowy domu?

Zanim zaczniemy budowę domu, warto przemyśleć dokładnie jak rozmieścić okna w poszczególnych pomieszczeniach. Szczególnie ważna w tej kwestii jest sypialnia – jeżeli okna będą skierowane na zachód, latem pomieszczenie będzie się nagrzewało pod wieczór, natomiast jeśli będą wychodziły na wschód, to już wczesnym rankiem trudno będzie spać ze względu na intensywne światło. Trzeba, więc będzie zainwestować w dobre zasłony. 

Kolejną kwestią do rozpatrzenia jest garaż. Jak wiadomo, to komfortowy element, jeśli jest umieszczony w budynku oraz mniej kosztowny niż wolnostojący. Jednak garaż może w łatwy sposób spowodować straty cieplne. Dlatego nieodzowna jest dobra izolacja termiczna i  akustyczna (ponieważ dźwięk samochodu może być irytujący dla domowników).

Warto również zastanowić się nad ogrzewaniem. Domy wolnostojące często ogrzewa się kotłem na paliwo stałe lub piecem gazowym. Druga opcja wymaga wydzielonej kotłowni, której powierzchnia i wysokość muszą mieć określone wymiary (minimum 2,2 metry wysokości, 6,m2 powierzchni). Kotły muszą znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu z wentylacją i odpowiednimi drzwiami (niepalnymi, szerokimi na minimum 0,8 m, otwieranymi na zewnątrz). Wielkość pomieszczenia jest zależna od mocy kotła. 

Wymienione wyżej kwestie i oczywiście nie tylko te, musimy wziąć pod uwagę, budując dom. Aby ten proces był sprawny, a wybudowany dom spełniał nasze oczekiwania, warto zwrócić się do firmy specjalizującej się w tego typu usługach. Dobrym pomysłem będzie kontakt z Rafał Biernat Usługi Remontowo-Budowlane Raf-Bud, z siedzibą w Siennicy.