Ogród to wyjątkowa przestrzeń w każdym domu jednorodzinnym. Niezależnie od jego wielkości, da się ją ciekawie zaaranżować. Głównie dzięki wykorzystaniu funkcjonalnych mebli, a w tym niezastąpionej ławki ogrodowej. Należy jednak zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów została wykonana, jak również jej wygodę oraz bezpieczeństwo. Dzięki takiemu dodatkowi zyskamy dodatkowe miejsce do odpoczynku.

Rodzaj drewna

O trwałości ławki będzie świadczyć przede wszystkim gatunek wybranego drewna, z których będzie wykonane siedzisko i oparcie. Najczęściej wykorzystuje się drzewa iglaste – świerk oraz sosnę. Obydwa rodzaje cechuje dobra wytrzymałość, a przede wszystkim niska cena. Niemniej jednak producenci coraz częściej poszukują jeszcze trwalszych rozwiązań, dlatego często sięgają po importowane gatunki egzotyczne lub tak jak między innymi firma Fiemar, drewno olchowe. Do procesów konstrukcyjnych bardzo rzadko stosuje się surowiec pochodzenia liściastego, niemniej jednak w tym przypadku ma to swoje zalety. Przede wszystkim brak przepuszczania żywicy oraz odporność na promieniowanie UV. Ponadto deski powinny być pozbawione pęknięć i dużych sęków, które obniżają trwałość mebla.

Warto zwrócić uwagę na produkty, które łączą w sobie drewniane elementy oparcia i siedziska z trwałym żeliwnym bądź stalowym stelażem. Takie zestawienie nie tylko prezentuje się estetycznie, ale zapewnia długoletnią eksploatację mebla bez utraty jego pierwotnego wyglądu.

Rozmiary ławki

W przypadku tego rodzaju mebla ogrodowego dobrze jest postawić na długość, która pomieści trzy lub cztery osoby. Większe będą niepraktyczne, ponieważ zajmą więcej miejsca, a dodatkowo trudno będzie przenieść je z miejsca na miejsce w przypadku chęci zmiany jej ustawienia. Dobrze jest zasugerować się standardami ławek parkowych, których długość siedziska na ogół mieści się przedziale 150-180 centymetrów. Jej wysokość z kolei oscyluje w granicy 90 cm. Oczywiście znajdziemy również mniejsze wersje, mieszczące dwie osoby. W tej kwestii wiele zależy od rozmiaru powierzchni do zaaranżowania oraz indywidualnych preferencji.

Wygląd mebla

W większości przypadków, wybierając ławkę ogrodową, kierujemy się przede wszystkim jej stroną wizualną. Oczywiście to niezwykle istotny element, ponieważ powinna ona być dopasowana do całościowej aranżacji. Niemniej jednak warto również zwrócić na praktyczną stronę wyglądu wybrane ławki. Jeśli planujemy wykorzystywać ją do wypoczynku w zaciszu ogrodu, to postawmy na wersję z oparciem. Te bez niego lepiej sprawdzą się jako ławy postawione przy stole do spożywania posiłków. Drugą kwestią są podłokietniki, które z pewnością zwiększają bezpieczeństwo użytkowania, szczególnie jeśli z ławki będą korzystać również dzieci. Dzięki takiemu meblowi, ustawionemu pod drzewem lub w gąszczu pachnących roślin, letnie popołudnia i wieczory w ogrodzie będą bardziej relaksujące niż dotychczas.