Trawnik to niepozorny element ogrodu, który może nadać mu wiele ciepła i uroku. Jednak wbrew pozorom trawnik potrafi być równie wymagający, co inne rośliny w ogrodzie. Koszenie i podlewanie to zdecydowanie za mało, aby wydobyć z niego piękno i soczystą, zachwycającą zieleń. W poniższym artykule przedstawiamy kilka podstawowych kroków, które należy wykonać, aby cieszyć się ładnym trawnikiem.

Podlewanie trawnika

Wbrew pozorom to nie taka prosta czynność. Umiejętne podlewanie sprawia, że woda przenika do głębszych warstw gleby, rośliny rozbudowują swój system korzeniowy i stają się bardziej odporne na upały. Trawnik najlepiej podlewać co 2-3 dni, ale dość intensywnie (około 10 l na jeden metr kwadratowy). Dobrym pomysłem są również automatyczne systemy nawadniania.

Koszenie trawnika

Regularne koszenie pobudza trawę do wzrostu i ogranicza rozwój chwastów. Tę czynność najlepiej wykonywać co 7-10 dni, wtedy, gdy źdźbła podrosną do długości 8 cm. Idealna długość źdźbła powinna wynieść 4 cm. Kosiarkę dobierz do swoich preferencji i wielkości trawnika. Jeśli nie masz czasu na tak częste koszenie, to zadanie lepiej powierzyć ogrodnikowi, niż pozwolić na zaniedbania.

pH podłoża

Do dobrego i intensywnego wzrostu trawa potrzebuje odpowiedniego pH podłoża, najlepiej w granicach pH 6.0-6.5. Jeżeli jest zbyt kwaśne lub zasadowe, warto użyć odpowiednich preparatów przeznaczonych do trawników. pH gleby warto sprawdzać raz na dwa - trzy lata. Można to zrobić przy pomocy specjalistycznego miernika pH.

Usuwanie chwastów

Niestety, usuwanie chwastów to stały element pielęgnacji trawnika. Większość z nich niszczy się podczas systematycznego koszenia, jednak niektóre, wyjątkowo uciążliwe, będą potrzebować innej interwencji - ręcznego usunięcia lub zastosowania herbicydów.

Uzupełnianie ubytków

Jeśli na twoim trawniku są puste przestrzenie, na których nie rośnie trawa, należy dosiać nasiona. Najlepiej oczywiście tym samym gatunkiem trawy, która porasta cały trawnik. Jeśli nie znasz jej nazwy, możesz użyć tak zwanej mieszanki regeneracyjnej. Jednak przed zakupem zorientuj się, jak szybko rośnie trawa z danej mieszanki i jaki będzie miała odcień. Jeśli weźmiesz pierwszy lepszy produkt, może się okazać, że rośliny będą różnić się tempem wzrostu i kolorem w porównaniu do twojego trawnika.

Profesjonalne usługi ogrodnicze

Pielęgnacja trawnika to bardzo szeroki temat. Przedstawione powyższej zasady to zaledwie garść podstawowych wskazówek przy zajmowaniu się trawnikiem. Jeśli poszukujesz wsparcia w tym zakresie, warto rozważyć profesjonalne usługi, na przykład z firmą ogrodniczą Wymarzony Ogród Grzegorz Malinowski. Firma na co dzień zajmuje się zakładaniem i pielęgnacją trawników oraz szeroko pojętymi pracami ogrodniczymi.