Zadbany ogród to ozdoba każdej parceli i zarazem wizytówka jej właścicieli. Niestety nie każdy z nas ma czas, by spędzać na pielęgnacji terenu wokół domu całe godziny. Pewnie dlatego ogrody w stylu minimalistycznym cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem. Prezentują się efektownie i nie wymagają wiele uwagi. Jakie gatunki roślin odnajdą się w takiej scenerii najlepiej?

Ogród minimalistyczny- co go wyróżnia?

Tym, co wyróżnia ogród minimalistyczny jest oszczędność. I nie chodzi tu o nakład finansowy potrzebny do jego stworzenia, bo to zależne jest głównie od oczekiwań i sytuacji materialnej inwestora. Chodzi o to, że w ogrodzie minimalistycznym nie znajdziemy bogatych, kolorowych rabat, czy różnorodnych gatunków roślin zestawionych ze sobą na rozmaite sposoby. Oszczędność gatunkowa to bowiem znak rozpoznawczy minimalistycznego ogrodu. Jak informuje specjalista z firmy Garden Park, która zajmuje się projektowaniem i utrzymywaniem terenów zielonych – mała liczba gatunków wiąże się z uproszczeniem pielęgnacji ogrodu. Nie oznacza jednak, że teren wokół domu zagospodarowany zostanie w sposób nudny i nijaki. Odpowiednio posadzone i uformowane rośliny pozwolą na stworzenie jednorodnej, lecz zarazem interesującej i uporządkowanej przestrzeni. Ogród minimalistyczny idealnie podkreśli walory estetyczne budynku lub otoczenia, w którym zostanie utworzony. Skromna, naturalna paleta barw sprawi, że ogród idealnie wkomponuje się w krajobraz, stając się jego spójnym elementem. W większości przypadków idealnie utrzymany trawnik stanowi bazę każdego ogrodu w stylu minimalistycznym. Do budowy małej architektury ogrodowej, wykorzystuje się zaś jedynie naturalne materiały takie jak drewno czy kamień.

Rośliny do ogrodu minimalistycznego

Jak już wspomniano- głównym elementem ogrodu utrzymanego w stylu minimalistycznym jest trawnik. Powinien on być równy i wypielęgnowany. Możemy zdecydować się na wysianie darni z gotowej mieszanki nasion lub też zakup trawnika w rolce. Choć jest to rozwiązanie droższe, zapewnia błyskawiczny i spektakularny efekt. Rośliny do zagospodarowania takiej przestrzeni, stosowane są w nielicznych grupach gatunkowych. Zazwyczaj wykorzystuje się odmiany zimozielne, o formie zwartej, które można dowolnie kształtować. Mowa tutaj o bukszpanie, jukach i żywotnikach. Ponadto do aranżacji ogrodu minimalistycznego bardzo chętnie wykorzystywane są również rośliny takie jak: magnolie, miłorząb dwuklapowy, klon, trawa ozdobna, cis czy brzoza.

Ogród minimalistyczny to idealne rozwiązanie dla każdego, kto lubi spędzać czas wśród zieleni, lecz nie ma wiele czasu lub umiejętności, by się nią zajmować.