Meble kuchenne pod zabudowę to dobra opcja dla osób, które cenią sobie komfort użytkowania i lubią spędzać czas na przyrządzaniu posiłków. Zabudowa kuchenna to popularna taktyka na pełne i dogodne zagospodarowanie pomieszczenia. Istnieją różne rodzaje układów umeblowania. Jak zatem wygląda projektowanie mebli na wymiar? Co warto uwzględnić? Jakie szafki będą najlepsze przy małym metrażu?

Jak zaprojektować kuchnię pod zabudowę?

Standardowe meble kuchenne na wymiar tworzone są przez doświadczonych stolarzy. Klasyczna kuchnia pod zabudowę utworzona jest na kształt litery L. Składa się na nią zestaw mebli pod zabudowę,  w tym szafki. Dodatkowo najczęściej zawiera: dolne szafki z szufladami, z płytą indukcyjną, ze zmywarką, zlewozmywakowe oraz górne otwierane z półkami. Ich wysokość wynosi min. 60 cm i tyle samo szerokości. Inną opcją jest zabudowa dwuczęściowa, w której szafki i sprzęty znajdują się po dwóch stronach pomieszczenia. Układ ten nadaje się do większych wnętrz. Wymaga odległości między ścianami wynoszącej co najmniej 2,4 m.

Pomysłów na projekt zabudowy jest wiele. Inne popularne układy kuchennej zabudowy to: jeden rząd, kształt litery G czy „wyspa”. W przypadku małych wnętrz o prostokątnym zarysie zaleca się układ o kształcie litery U. Pozwoli to na pełne rozplanowanie przestrzeni do codziennego użytku. Projekt obejmuje sprzęt AGD do zabudowy, a więc piekarniki, lodówki czy palniki na gaz. Zakupione w dowolnym serwisie RTV AGD do zabudowy powinno być łatwo dostępne. Komfort zapewnią za to ściany i zasłonki, które optycznie powiększą pomieszczenie. Ustawiony pod oknem rozsuwany stół z wysokiej jakości materiałów to kluczowy element tego układu. Warto również pamiętać o odpowiednim oświetleniu za pomocą np. halogenów.

Meble kuchenne narożne

Zestaw mebli kuchennych narożnych także się sprawdzi przy mniejszej powierzchni do zagospodarowania. Narożne szafki w kuchni pozwolą znacznie zaoszczędzić miejsca. Są przy tym praktyczne i funkcjonalne dzięki specjalnemu systemowi instalacji. Pomieszczą też dodatkowy sprzęt, a ich znalezienie będzie proste. W dodatku wpłyną korzystnie na wnętrze, wizualnie je zwiększając. Szczególnie meble kuchenne w kolorze białym sprawią, że pomieszczenie wyda się przestronne i przytulne. Wszelkiego rodzaju kontrasty bieli kuchennych szafek  i czerni ściennych paneli także wpłyną pozytywnie na efekt. Zabudowę w kształcie litery L uzupełnią drewniane elementy w postaci ram okiennych czy blatów. Tego rodzaju układ stosuje się często w przypadku otwartych kuchni, które są połączone z salonem.

Jaka jest cena kuchni na wymiar i od czego zależy?

Projekt i koszt wykonania kuchni w zabudowie ma związek z takimi uwarunkowaniami jak układ i kształt pokoju, ilość szuflad oraz wysokich słupków, jak również długość dolnej i górnej zabudowy. Na cenę wpływają ponadto akcesoria meblowe związane z kuchennymi szafkami narożnymi np. karuzela. O wysokości kosztów decyduje poza tym rodzaj tworzywa, z którego zostały wykonane fronty czy blat. Ceny laminatu, akrylu, lakieru, drewna czy kamienia są zróżnicowane i zależą od producenta. Na ostateczną wartość wpływa poza tym lokalizacja projektu inwestycyjnego.

Wycena zależy poza tym od opcji montażu. Koszty liczy się od metra danego zestawu. Zwykle jest to koszt ok. 230 zł. Do tego dochodzi zamontowanie kompletu umeblowania. Cena wynosi ok. 250 zł. Warto przy tym skorzystać z technicznej konsultacji. Wydatek powinien obejmować utworzenie szafek na zamówienie oraz zakup potrzebnych elementów.