Każdy z nas pragnie, by teren wokół domu prezentował się atrakcyjnie i przyciągał uwagę, dlatego coraz częściej decydujemy się na zatrudnienie profesjonalnej firmy, która zajmuje się zakładaniem terenów zielonych. Ogrody japońskie urzekają nas przemyślaną kompozycją, asymetrią i bogactwem roślin, a ich utrzymanie jest stosunkowo proste. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób pragnie odwzorować ich piękno na swojej parceli. Czym charakteryzują się ogrody japońskie?

„Naśladuj przyrodę, ale jej nie kopiuj”

Typowy ogród japoński bardzo ciężko jest założyć w naszej sferze klimatycznej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by mocno zainspirować się jego stylem. Aranżacja tego typu powinna wyglądać tak, jakby ogród nie był efektem pracy ludzkich rąk, lecz dziełem samej natury. Cechą charakterystyczną ogrodów japońskich jest stworzenie wrażenia dużej przestrzeni przy pomocy miniatur. Króluje w nich elegancja połączona z prostotą i spontanicznością. Ogród japoński to także głęboka symbolika i harmonia. Najważniejszym elementem aranżacji w tym stylu jest woda, która symbolizuje życie oraz jego przemijanie. Wprowadza ona do ogrodu dynamikę, przełamując jego spokój. W ogrodzie japońskim nie może zabraknąć także naturalnych kamieni o jasnej barwie i regularnych kształtach. Są one oznaką stałości oraz niezmienności natury. Skały te rozmieszcza się pomiędzy roślinnością, choć można wyłożyć nimi również alejki. W tym celu najlepiej sprawdzi się jasny żwir, który nada naszemu ogrodowi nieco orientalnego charakteru.  

Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie japońskim?

Jak informuje specjalista z firmy Stylowe Ogrody, która specjalizuje się w zakładaniu i utrzymywaniu terenów zielonych – charakterystyczne dla ogrodów japońskich są poprzycinane drzewka bonsai, pięknie kwitnące azalie oraz różaneczniki i klony palmowe, które zachwycają liśćmi o ciemnopurpurowej barwie. Możemy również posadzić magnolie, jaśminowce, storczyki czy peonie. Nie można zapominać o roślinach wiecznie zielonych takich jak sosny drobnokwiatowe, czarne i japońskie. Warto pamiętać, że w ogrodach japońskich nie stosuje się nowości ogrodniczych, gdyż powinny one wyglądać jakby istniały w danym miejscu od zawsze. Z tego też powodu nie walczy się z machami i porostami, które w naturalny sposób pojawiają się na skałach i innych elementach dekoracyjnych.

Aranżacja ogrodu japońskiego jest bardzo pracochłonna i wymaga czasu. Chcąc cieszyć się piękną przestrzenią wokół domu, warto postawić na sprawdzonych specjalistów, którzy posiadają duże doświadczenie w ogrodnictwie, a do każdego projektu podchodzą z pasją i zaangażowaniem.