Okna i drzwi balkonowe najczęściej są używane w okresie letnim, ale też w zimie. Wymagają też regularnej konserwacji, kontroli i regulacji. Nieszczelność czy trudność z zamykaniem zaliczają się do najczęstszych usterek. Na ich częstotliwość wpływa nierzadko niewłaściwy montaż. Jakie są rodzaje i ile kosztuje stolarka okienna na balkonie czy tarasie? Jak wygląda proces instalacji i regulacji?

Rodzaje i ceny okien balkonowych

Wśród spotykanych w sklepach okien i drzwi na balkon lub taras wyróżniają się modele rozwierane. Mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe. Z reguły zamontowane są z jednej strony. Wyróżnia się również modele uchylno-rozwieralne, które otwiera się uchylnie w pionie lub poziomie. W przypadku dwuskrzydłowych drzwi często zawierają ruchome lub stałe słupki. Do pozostałych rodzajów zaliczają się przesuwne i harmonijkowe.

Na wysokość ceny okna wpływa wiele czynników. Przede wszystkim zależy od materiału, z którego zostały zbudowane, typu budowy oraz wymiarów. Standardowy zestaw kosztuje ok. 2 tys. zł. Bardziej złożone komplety to cena ok. 10 tys. zł. Wszystko jednak zależy od producenta.

Kiedy wymagana jest regulacja okien i drzwi balkonowych?

Podobnie jak okna dachowe, konstrukcje przeznaczone na balkon czy taras wymagają regulacji. Szczególnie zalecane jest to w przypadku powstania nieszczelności, niewłaściwego funkcjonowania skrzydeł (np. ich skrzypienia) oraz trudności z otwieraniem i zamykaniem. W przypadku drzwi balkonowych, ich regulacja polega na dociśnięciu do ramy lub zmniejszeniu docisku w zależności od pory roku. Zazwyczaj proces przeprowadza się rok po instalacji. Wtedy też konstrukcje zaczynają opadać i występują problemy z działaniem klamki.

Regulacja okna może być boczna lub dociskowa. Ważne są elementy konstrukcji, na które składają się: punkty ryglowania, zawiasy (uchyłu, rozwórki, skrzydła czy ramy), rozwórka, zatrzask, podnośnik skrzydła, zaczep (uchyłu) oraz części dodatkowe. W celu samodzielnej regulacji warto zapoznać się z instrukcjami dostępnymi np. w Internecie lub skorzystać z pomocy fachowca.

Przygotowanie i instalacja

Przed przystąpieniem do montażu dachowych okien balkonowych czy drzwi należy zapewnić odpowiednie warunki do pracy. Temperatura pomieszczenia nie powinna być niższa niż -5°C. Następnie przygotowuje się otwory i ościeże. Ich płaszczyzny muszą być oczyszczone, gładkie i wyrównane. Wszelkie braki w murze trzeba uzupełnić, podobnie jak ubytki w postaci luk w przestrzeni. Wtedy wypełnia się je zaprawą murarską. Natomiast osypujące się miejsca powinno się wzmocnić preparatem gruntującym. Konieczne będzie także sprawdzenie wymiarów okien, kompatybilności otworów okiennych z instrukcją, a także typy konstrukcji oraz umiejscowienie izolacji termicznej i parapetów. Warto poza tym sprawdzić, czy zostały spełnione wszystkie warunki umożliwiające wykonanie instalacji.

Okno balkonowe powinno być umieszczone w ościeżu w taki sposób, aby nie doszło do większej utraty ciepła. Jego ustawienie zależy od typu zabudowy ściennej. W przypadku jednowarstwowej ściany ustawia się je w centralnej części jej grubości. Natomiast przy dwuwarstwowej umieszcza się je przy zewnętrznym kancie muru. Z kolei ściana trójwarstwowa wymaga zamontowania okna w przestrzeni ogrzewania.

Jak wygląda profesjonalny montaż okien?

Instalacja składa się z 6 etapów:

  1. Oparcia na belce bądź klockach progu ościeżnicy. Stolarka okienna powinna być zainstalowana w przestrzeni ocieplenia i znajdować się na kątowniku z metalu.

  2. Zamontowania instalacji w taki sposób, by na górze i po bokach ramy pozostała przestrzeń. Powinna wynosić maks. 1,5 cm.

  3. Kontroli rozmieszczenia ościeżnicy w poziomie i pionie. Następnie blokuje się ją klinami.

  4. Zamocowania wstawionej stolarki okiennej do elewacji.

  5. Usunięcia montażowych klinów.

  6. Umieszczenia okiennych skrzydeł. Ich prawidłowa instalacja pozwoli na wygodne otwieranie i zamykanie. Ochronią ramy przed pianką montażową, która zwiększa swoją objętość.

Warto wiedzieć, że możliwe jest łączenie konstrukcji okiennych w zestawy (poziome lub pionowe) za pomocą np. kształtowników PVC. Dodatkowe akcesoria takie jak firany balkonowe np. na wymiar czy moskitiera na drzwi balkonowe np. przesuwna zapewnią komfort użytkowania.