Szafy na wymiar od lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród posiadaczy mniejszych metraży. Prawidłowo zaprojektowane i wykonane umożliwiają zagospodarowanie nawet trudno dostępnych przestrzeni, poddaszy oraz pokojów o nieregularnym kształcie. Przesuwne, proste, na prowadnicach albo otwierane tradycyjnie – wybór jest nieograniczony. Zanim jednak zdecydujesz się skorzystać z usług zakładu stolarskiego, sprawdź jakich błędów podczas projektowania unikać.

Projekt szafy – wykorzystanie wolnej przestrzeni

Projektując szafę na wymiar mamy pełną swobodę aranżacyjną i możemy wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Wiele zakładów stolarskich, takich jak Piotr Mirek Zakład Stolarski Magda Meble, podejmuje się zabudowy nawet bardzo trudnych przestrzeni w skosach i wnękach. Pełne wykorzystanie możliwości lokalowych pozwala zwiększyć przestrzeń życiową i odciążyć małe wnętrza. Nawet najmniejsze i najmniej ustawne szczeliny mogą posłużyć do stworzenia schowka, w którym zmieszczą się akcesoria do sprzątania, drabina i inne artykuły gospodarstwa domowego. Przemyślany wybór frontów może sprawić, że szafa pod zabudowę zleje się kolorystycznie ze ścianą, tworząc niemal jednolitą powierzchnię. Częstym błędem popełnianym przez klientów jest rezygnacja z zewnętrznego lustra. Zastąpienie tradycyjnych frontów z litego drewna pełnowymiarowym lustrem optycznie powiększa przestrzeń i fenomenalnie ją rozświetla.

Niewłaściwe wymiary wewnętrzne

Wymiary półek czy szuflad powinny być dostosowane do typu oraz ilości odzieży. Półki usytuowane na wysokości wzroku nie powinny być wyższe niż 30-35 cm. Górne półki są na ogół nieco wyższe – od 40 do 50 cm. Jeżeli szafa posiada dodatkowe szuflady, najlepiej zdecydować się na standardowe modele o wysokości 20 cm. Duże znaczenie przy projektowaniu szafy ma również rozstawienie drążków. Odległość między nimi zależy zarówno od ilości, jak i rodzaju noszonych ubrań. W przypadku krótszych ubrań wystarczy umieszczenie drążka na wysokości 100-120 cm, dłuższe spodnie wymagają więcej przestrzeni – ok. 130-140 cm. Długie suknie, płaszcze i kombinezony mogą zajmować nawet półtora metra. Jeżeli planujemy przechowywać w szafie grube płaszcze i kurtki, głębokość wnęki nie może być mniejsza niż 60 cm – w innym wypadku ubrania będą się gnieść, a zamykanie szafy przysporzy problemów.

Projektując szafę lepiej zachować minimalistyczne podejście, aby w przyszłości nie mieć utrudnionego dostępu do garderoby. Odległość drążka od górnej półki nie powinna być mniejsza niż 6 cm, gdyż utrudni to normalne zawieszanie i wyjmowanie odzieży.