Zagospodarowanie otoczenia budynku jest równie ważne, co aranżacja jego wnętrza. Wokół domów urządzamy ogrody, przy obiektach przemysłowych niektóre prace wykonywane są na zewnątrz. Oznacza to, że teren nieruchomości powinien być wyraźnie odgrodzony od innych działek oraz ulicy. Wśród licznych rozwiązań na szczególną uwagę zasługują ogrodzenia systemowe ze stali lub metalu.

Zalety ogrodzeń stalowych i metalowych

Nowoczesne budownictwo łączy w sobie solidne wykonanie i wysoką jakość materiałów z walorami estetycznymi. W zapomnienie odchodzą masywne konstrukcje, które zastępujemy elementami wykonanymi z łatwych w obróbce materiałów, którym można nadać dowolną, nawet najbardziej fantazyjną formę. W te trendy doskonale wpisują się metale oraz stal, które na szeroką skalę wykorzystywane są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Świetnie sprawdzają się między innymi w ogrodzeniach systemowych, które cieszą się dużą popularnością. Wynika to przede wszystkim ze sposobu ich konstrukcji. Systemy ogrodzeń zbudowane są z paneli mocowanych do słupków oraz podłoża. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie kształtu ogrodzenia do indywidualnych potrzeb właściciela nieruchomości.

Ogrodzenia stalowe i metalowe są chętnie wykorzystywane przy obiektach przemysłowych i mieszkalnych również ze względu na swoje właściwości. Tu wymienić należy przede wszystkim trwałość tych materiałów oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne czy też działanie czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg. Niewątpliwym atutem są również szerokie możliwości obróbki, dzięki którym producenci konstrukcji stalowych tacy jak firma Rapmet, obok rozwiązań standardowych mogą zaproponować również te powstałe zgodnie z życzeniami klienta. Ogrodzenia przęsłowe doskonale wpisują się także w stylistykę nowoczesnego budownictwa.

Montaż i zabezpieczenie ogrodzenia

Ogrodzenia systemowe wykonane ze stali czy metalu są często wybierane również tam, gdzie teren wymaga odgrodzenia jedynie na jakiś czas, na przykład na placu budowy. Ich zastosowanie jest możliwe dzięki sposobom montażu. Słupki mogą zostać bowiem wmurowane lub przytwierdzone do podłoża, ale mogą równie dobrze zostać umieszczone w blokach betonowych. Fundamenty pod słupki ogrodzeniowe powinny mieć wymiary 30x30x80 cm, jeśli natomiast wykorzystany będzie cokół, to ława fundamentowa wykonana z betonu B-10 powinna mieć wymiary 28x25 cm. Sama budowa ogrodzenia przęsłowego przebiega szybko i łatwo. Przęsła są tu mocowane do słupków ogrodzeniowych za pomocą specjalnego uchwytu. Mogą to być uchwyty dwuczęściowe skręcane nierdzewnymi śrubami z łbem soczewkowym, uchwyty przyspawane do słupków czy też płaskowniki przykręcane śrubami do słupa.

Ważny element konstrukcji modułów stanowi ochrona antykorozyjna, która warunkuje niejako żywotność ogrodzenia stalowego lub metalowego. Zapewnić ją może cynkowanie wykonane zgodnie z normą EN ISO 1461. Dodatkowe zabezpieczenie, a przy tym lepsze walory estetyczne da nam malowanie proszkowe. Często spotkać można systemy w kolorze zielonym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na inny.