Budując dom, warto wydzielić małe pomieszczenie, w którym zostanie przygotowana garderoba – specjalny mały pokoik zabudowany szafami wypełnionymi ubraniami, obuwiem, biżuterią oraz sprzętami domowymi. W przypadku mieszkań poleca się zaś wybierać jedną ścianę w sypialni czy korytarzu, przy której zostanie postawiona szafa garderobiana sięgająca do sufitu. Na jakie rozwiązania warto zaś postawić, by osiągnąć wysoki standard funkcjonalności oraz pełne zadowolenie z wyglądu tych mebli?

Garderoby szyte na miarę

Niezależnie od tego, czy szukamy szaf garderobianych do mieszkania, czy też mebli do domowych większych garderób, warto stawiać na współpracę z firmami, które tworzą meble na wymiar. Są one bowiem w stanie zagwarantować konstrukcje idealnie dopasowane do geometrii wnętrz, gustów klientów, a także ich budżetu. Często proponują też innowacyjne rozwiązania, zapewniające wyższy poziom funkcjonalności mebli garderobianych, wciąż jednak skupiając dużą uwagę na ich estetyce.

Dobre pracownie stawiają zawsze na wysokiej klasy materiały wykonania. Ważne jest to, by meble były solidne, odporne na uszkodzenia i wytrzymałe na duże obciążenia. Szafy garderobiane i zabudowy tworzy się zatem z drewna litego i klejonego, specjalnych płyt meblarskich oraz z elementów metalowych i szklanych.

Wyjątkowe konstrukcje zawsze na specjalne zamówienie tworzy firma PABICH MEBLE, która niegdyś współpracowała ze znaną w całej Polsce marką Komandor. Dzisiaj ta pracownia sama wyznacza standardy, zawsze spełniając wysokie wymagania swoich klientów. 

Szafy dla domowej garderoby

Domowa garderoba nie musi oznaczać ciemnego, brzydkiego i zawalonymi stosami rzeczy pomieszczenia, które lepiej chować przed wzrokiem gości. Dzisiaj dzięki możliwości projektowania designerskich mebli na wymiar każdy może mieć w swoim domu garderobę niczym gwiazda rocka czy hollywoodzka aktorka. Szafy do garderoby tworzone są zarówno ze skrzydłami przesuwanymi i otwieranymi, jak i bez nich. Niemalże dowolnie można projektować układ szaf, półek, regałów czy też szuflad. Popularne są zarówno meble zabudowane, jak i te otwarte z widocznymi drążkami na wieszaki. Pomyśleć warto również o funkcjonalnych i pomysłowych rozwiązaniach takich jak np. opuszczane pantografy. To one zapewnią dostęp do wysoko zawieszonej odzieży w szafie.

Przy większej liczbie domowników można też stworzyć kilka dodatkowych szaf garderobianych np. pod schodami. Najlepsze pracownie meblarskie bez problemu tworzą bowiem konstrukcje przy skosach. Mogą one zatem przygotować szafy do garderoby na poddaszu, gdzie trzeba uwzględnić m.in. wysokość ścian kolankowych oraz kąt nachylenia dachu.

Szafy garderobiane w mieszkaniach

Urządzanie garderoby w mieszkaniach jest utrudnione ze względu na ograniczoną przestrzeń. Najczęściej należy zrezygnować z osobnego pomieszczenia na rzecz dużej szafy garderobianej, która może być równie funkcjonalna i piękna. Przede wszystkim poleca się, by została ona ustawiona w pomieszczeniach takich jak korytarz czy sypialnia. To wtedy tworzy się ją właśnie na wymiar w wersji zabudowy pod sam sufit. Świetnym pomysłem jest przygotowywanie takiej szafy we wnękach. Pozwala to wykorzystać ściankę tylną i boczne, jako swoiste elementy nowego mebla.

By zadbać o funkcjonalność szafy garderobianej w mieszkaniu, należy bowiem kierować się zasadą ergonomiczności. Szafa powinna idealnie współgrać z geometrią danego otoczenia, maksymalnie wykorzystując ograniczoną przestrzeń.

Jeśli chodzi o kwestię zarówno wizualną, jak i też funkcjonalną, poleca się projektować szafy garderobiane do mieszkań z dużą liczbą przeszkleń. Dzięki temu sypialnia czy korytarz zyskają optycznej przestronności. Pamiętać też trzeba o wspomnianej przestrzeni podsufitowej – mini garderoba przy ścianie musi bezsprzecznie ją wykorzystywać. Meble tworzone we wnękach można zaś zabudować popularnymi, iście amerykańskimi shuttersami.

Szafę garderobianą warto też wyposażyć w dobry system wewnętrznego oświetlenia. Lepiej zaś nie przesadzać z liczbą ornamentów. Mebel nie powinien grać w pomieszczeniu pierwszych skrzypiec. Stanowczo poleca się projektować go tak, by był on swoistym tłem sypialni czy też korytarza.