Estetycznie wykonana podłoga zdecydowanie wpływa na wygląd całego mieszkania. Nie należy również zapominać o jej funkcjach użytkowych, tak często przecież bagatelizowanych. Jeżeli chodzi o sposoby wykończenia podłóg, to wciąż bardzo dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów cieszą się parkiety. Jest to rozwiązanie uważane zarówno przez klientów, jak i wykonawców za najszlachetniejsze. Jednakże, czy parkiety doskonale sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach?

Z czego wykonuje się parkiety?

W przeciwieństwie do wielu współcześnie stosowanych rozwiązań kompozytowych, deski parkietowe wykonuje się z drewna litego. Czy dotyczy to wszystkich gatunków drzew? Zdecydowanie nie. Przede wszystkim chodzi o twardość struktury, która nie jest cechą wspólną wszystkich drzew. Parkiety wykonuje się głównie z dębu, jaworu, akacji oraz czereśni. Warto również wspomnieć o tym, że ponadto, iż drewno to charakteryzuje się doskonałą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, to dzięki swojej naturalnej kolorystyce zapewnia bardzo przyjemny i unikatowy klimat. Parkiety tworzone są jako pojedyncze elementy. Jako że nie są one zbyt duże, można układać je na wiele oryginalnych sposobów, wymyślonych zarówno przez firmy wykonawcze, jak i przez klientów. Podłogi parkietowe nie należą do najtańszych rozwiązań.

Niemniej jednak ze względu na wysoką trwałość, wydatek ten można potraktować jako pewną inwestycję, która będzie służyć przez lata. Pokrycia parkietowe nie są dostępne w każdym sklepie. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na najbardziej doświadczonych producentów. Zdecydowanie zalicza się do nich firma FHU Liber, która od lat zapewnia inwestorom szeroko zakrojone doradztwo oraz profesjonalne wykonawstwo w tym właśnie zakresie. Jakie konsekwencje niesie za sobą użycie drewna litego?

Parkiety – gdzie ich nie stosować?

Bez względu na gatunek zastosowanego surowca, parkiety wykazują pewne cechy wspólne dla wszystkich wyrobów wykonanych z drewna. O czym konkretnie mowa? Największym zagrożeniem dla podłóg parkietowych jest wilgoć. Nawet najlepiej zaimpregnowane deski, z czasem mogą poddać się degradacyjnemu wpływowi wody zarówno w wydaniu ciekłym, jak i parze wodnej. Dlatego parkietów nie należy stosować w pomieszczeniach o okresowo lub stale podniesionej wilgotności. Mowa tu przede wszystkim o kuchniach, łazienkach i pralniach. Jakie mogą być konsekwencje, gdy ktoś nie zastosuje się do tych zaleceń?

Wilgoć zacznie powoli, acz stopniowo wnikać w strukturę drewna. Doprowadzi to do jego puchnięcia. Pojedyncze deski mogą zacząć odstawać, co stworzy niezwykle nieatrakcyjny dla oka efekt. Uszkodzenie struktury parkietu nie jest wielką tragedią. Dzięki rozbudowanej ofercie najlepszych producentów można liczyć na usługi związane z jego bezpyłowym cyklinowaniem. W razie zaistnienia takiej konieczności specjaliści zajmą się również montażem listew przypodłogowych oraz barwieniem podłóg