Nieleczone wady wymowy mogą znacznie utrudniać dziecku naukę czytania oraz pisania. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie tego typu dolegliwości. Co warto wiedzieć o wadach wymowy? Czym się charakteryzują? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule, a także przybliżymy ofertę gabinetu Logosido Eweliny Cichowskiej w Barczewie. Zapraszamy do lektury!

Czym są wady wymowy?

Wada wymowy to stan, który wpływa na zdolność danej osoby do płynnego oraz poprawnego mówienia. Ludzie cierpiący na tego typu zaburzenia mają m.in. problemy z formowaniem słów oraz wymawianiem głosek, co prowadzi do trudności w komunikacji. Co więcej, dzieci z wadami wymowy mogą mieć kłopoty z nawiązywaniem kontaktów towarzyskich. Z jakimi nieprawidłowościami dotyczącymi wymowy u dzieci mamy najczęściej do czynienia? Wiele dzieci doświadcza jąkania, seplenienia, rotacyzmu (nieprawidłowa wymowa głoski „r”) czy lambdacyzmu (zamiana głoski „l” na „j”). Warto dodać, że możliwe jest również pojawienie się kilku wad wymowy jednocześnie, co określa się jako dyslalię wieloraką.

Jak walczyć z wadami wymowy

W przypadku zaobserwowania u dziecka wad wymowy warto skonsultować to ze specjalistą, który może zaproponować odpowiednią terapię oraz ćwiczenia w domu. Należy zaznaczyć, że każdy rodzaj nieprawidłowości wymowy wymaga innego podejścia. Dlatego w terapii logopedycznej stosuje się różne metody i narzędzia, dostosowywane indywidualnie do potrzeb pacjenta. W przypadku gabinetu Eweliny Cichowskiej w Barczewie jest to m.in. odpowiednio dobrana terapia sensoryczna. Co więcej, w ofercie znajdziemy także takie zajęcia jak: terapia czaszkowo-krzyżowa, terapia miofunkcjonalna czy terapia dzieci z autyzmem.

O czym należy pamiętać w przypadku pojawienia się wady wymowy u dziecka?

Pamiętajmy, że często występujące zaburzenia mowy u dzieci mogą skutkować niskim zasobem słownictwa i trudnościami w wypowiadaniu złożonych zdań. A takie nieprawidłowości mogą powodować wiele niepowodzeń szkolnych. Dlatego rodzice oraz nauczyciele powinni bacznie obserwować najmłodszych i w razie potrzeby, natychmiast reagować. Nie można bowiem czekać, aż problem sam minie – takie działanie sprzyja tylko utrwalaniu wady oraz sprawia, że jej likwidacja będzie wymagała więcej czasu. Odpowiednio wcześnie wdrożona terapia logopedyczna znacznie skraca okres usuwania zaburzeń mowy.