Większość dzieci to istne wulkany energii, ciężko im usiedzieć w jednym miejscu i wszędzie ich pełno. Z tego względu warto pomyśleć, jak zapewnić maluchowi bezpieczną zabawę, która pozwoli mu się wyszaleć. Wiosną i latem świetnym sposobem na aktywność na świeżym powietrzu są przejażdżki rowerowe. Dla najmłodszych idealnie sprawdzają się rowerki biegowe i trójkołowe. Co warto o nich wiedzieć? 

Jakie są zalety rowerków biegowych? 

Chociaż ich nazwa może wydawać się zabawna, produkty te faktycznie łączą w sobie dziecięce kolarstwo i aktywność biegową. Rowerki biegowe wyglądem przypominają miniaturowe rowery, ale brak w nich pedałów. Maluch siedzi na siodełku i operuje kierownicą, a nóżkami odpycha się od podłoża. Jest to świetna alternatywa dla spacerów w wózku. W pewnym wieku dzieci chcą już samodzielnie chodzić, ale jednak nie są w stanie przejść dłuższych dystansów. Rowerek biegowy to świetne urozmaicenie – zapewnia maluchowi solidną dawkę ruchu, a przede wszystkim przeciwdziała nudzie. Ponadto takie rowerki to doskonały sposób na poprawę koordynacji ruchowej i trening równowagi. Dodatkowo malec uczy się samodzielności, trenuje skupienie uwagi i zmysł orientacji w terenie. 

Co warto wiedzieć o rowerku trójkołowym? 

Rowerki trójkołowe mogą być już wyposażone w pedały lub, podobnie jak w biegowych, malec odpycha się nóżkami. Sprzęty z pedałami to świetny produkt przejściowy. Pociecha, która zdobyła doświadczenie na rowerku biegowym, ale jest jeszcze zbyt mała na tradycyjny rower, może z powodzeniem przyzwyczajać się do aktywności na rowerkach trójkołowych bez ryzyka przykrego upadku. Również w tym przypadku dziecko rozwija zmysł równowagi i ćwiczy koordynację. Zarówno rowerek biegowy, jak i trójkołowy zakupisz w Hurtowni Artykułów Dziecięcych Aico. Jak dobrać odpowiedni produkt? 

Na co zwrócić uwagę, wybierając rowerek? 

Najważniejsze jest bezpieczeństwo malucha, z tego względu sięgaj jedynie po produkty wykonane z solidnych materiałów i posiadające odpowiednie atesty. Przed wyborem sprzętu należy zmierzyć malca i sprawdzić długość jego nóżek. Ułatwi to dobór roweru o odpowiedniej wysokości. Warto zwrócić również uwagę na wagę produktu i postawić na te ważące nie więcej niż 4 kg. Dobrze spojrzeć także na wielkość kół – u dwulatków najlepiej sprawdzą się koła 10-calowe, a u trzylatków 12-calowe. Na koniec nie należy zapominać, że rowerek ma sprawić malcowi przyjemność. Jeśli dziecko się boi i nie czuje się gotowe, czasem dobrze jest odczekać i pozwolić mu się oswoić z nową aktywnością.