Dom jest dla dziecka niczym bezpieczna przystań – kochający rodzice, znajome wnętrza, dziadkowie wpadający z wizytą. Wiele maluchów z przestrachem reaguje na wieść o zmianie, jaką niewątpliwie jest pójście do przedszkola. Sytuacja ta jest stresująca nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Warto więc odpowiednio przygotować i siebie, i dziecko na ten wielki dzień. Jak to zrobić?

Rodzicu, zacznij od siebie!

Stres rodziców bardzo szybko może udzielić się dziecku. Choć kilkugodzinne rozstanie dla wielu z nas będzie trudnym przeżyciem, przypomnijmy sobie, ile czasu poświęciliśmy na wybór odpowiedniego przedszkola. Nie posyłamy przecież malca do pierwszej lepszej, niesprawdzonej placówki. Wybraliśmy rozwiązanie najlepsze z możliwych. Pójście do przedszkola należy traktować jak oczywistość – rodzice codziennie wychodzą do pracy, a dziecko – do przedszkola, a później szkoły. Tak już po prostu jest. Teraz tylko trzeba to wytłumaczyć przyszłemu przedszkolakowi. Nie popełniajmy też podstawowych błędów – nie straszmy dzieci przedszkolem ani tym, że nie odbierzemy ich z placówki, jeśli będą niegrzeczne. Nawet jeżeli to tylko żarty, to ich późniejsze konsekwencje mogą być niewesołe.

Opowiedz dziecku o przedszkolu

Należy wyjaśnić dziecku, po co idzie do przedszkola, co będzie tam robiło, ile czasu tam spędzi i kto je będzie odbierał po zakończeniu zajęć. Pozwoli to maluchowi przygotować się na nową rutynę. Trzeba podkreślać zalety tej sytuacji i kreować pobyt w przedszkolu jako ciekawą przygodę. Jak radzi pedagog z przedszkola „Gwiazdolandia” – warto skorzystać z możliwości odbycia kilku wizyt adaptacyjnych. Możemy wówczas wybrać się z dzieckiem do placówki, oprowadzić je po salach, zapoznać z nauczycielami i gronem rówieśników. Niektóre maluchy od razu rzucają się w wir zabawy, zapominając o obecności rodziców. Inne zaś nie puszczają maminej spódnicy aż do końca spotkania.

Dzień przed pójściem do przedszkola opowiedz dziecku o zajęciach, w których będzie miało okazję uczestniczyć. Oferta edukacyjna, zwłaszcza prywatnych placówek, jest bardzo bogata. Maluchy uczą się języka angielskiego, podstaw kodowania i gotowania. Poznają świat robotyki, sztuki, muzyki i biorą udział w zajęciach laboratoryjnych. Prowadzona jest także dogoterapia i alpakoterpia. Na młodego człowieka czeka wiele wspaniałych wyzwań.

Naucz dziecka samodzielności

Im szybciej dziecko nauczy się samodzielnie jeść, ubierać i korzystać z toalety, tym łatwiejszy będzie jego start w przedszkolu. Nie wyręczajmy maluchów w wykonywaniu podstawowych czynności, przekonani, że zrobimy to szybciej, lepiej, sprawniej, dokładniej itp. Zadbajmy też o to, by dziecko potrafiło komunikować swoje potrzeby. Pozwólmy mu również mieć wpływ na wygląd przedszkolnej wyprawki. Przyjemniej korzysta się z rzeczy, które nam się podobają. Nie zabraniajmy dziecku zabrać do przedszkola ulubionej zabawki, przynajmniej pierwszego dnia. Towarzystwo pluszaka ułatwi maluchowi rozstanie z rodzicami.