Bliźniaki to dwa razy więcej obowiązków, ale także dwa razy więcej miłości. Przygotowanie wyprawki dla maluchów wiąże się z kupowaniem większości pozycji z listy podwójnie. Na szczęście nie w przypadku wózków. Dzięki specjalnie zaprojektowanym modelom możesz wozić bliźniaki w jednym, praktycznym wózku. Na rynku znajdziesz wiele różnych rodzajów tego typu akcesoriów. Czym się kierować przy wyborze?  

Jakie są rodzaje wózków bliźniaczych?

Oczywiście wózek dla bliźniaków dobieramy tak samo, jak wózek dla jednego dziecka, czyli zgodnie z jego wiekiem. Do ok. 6 miesiąca życia maluszki będą jeździły w głębokich wózkach. Dopiero kiedy bliźniaki zaczną siadać, czas zacząć używać wózka spacerowego. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w innym tempie i samodzielne siedzenie może nastąpić u Twoich dzieci w innym momencie niż u ich rówieśników. Takie różnice zauważysz nawet pomiędzy samymi bliźniakami. Wózki spacerowe bliźniacze zazwyczaj składają się z dwóch osobnych gondoli, dzięki czemu możesz rozdzielić bliźniaki.

Wózek dla bliźniaków jeden za drugim czy obok siebie?

W wózkach spacerowych dla bliźniaków siedziska mogą być ustawione obok siebie. Dzięki temu dzieci mają stały kontakt ze sobą. Czasami jest to zaletą, czasami jest to wadą. Bardziej doświadczeni rodzice dwójki dzieci doskonale wiedzą, o co chodzi. Wózki dla bliźniaków mogą mieć także ustawienie „jeden za drugim”. Jeśli nie wiesz, na który model się zdecydować wybierz wózek, który można dowolnie konfigurować. Niektóre z nich można zakupić również w wersji wielofunkcyjnej, czyli w zestawie z gondolami i fotelikami samochodowymi. Takie wózki znajdziesz np. w ofercie Peg-Perego Polska. W wózkach, w których konieczny jest montaż siedzisk, jest on bardzo prosty i szybki.

Jaki powinien być wózek dla bliźniaków?

Chociaż wózek teoretycznie jest dla dzieci, w praktyce jego użytkownikami są też rodzice. To Wy będziecie go pchać, znosić i składać. Warto więc dobrze zastanowić się przed jego zakupem. Wózek dla bliźniaków, ze względu na to, że jest większy i ma dwa siedziska, jest też cięższy. Jego waga nie będzie nigdy porównywalna do wózka pojedynczego. Jednak nie może być on zbyt ciężki, szczególnie jeśli mieszkasz w bloku lub kamienicy i musisz go codziennie wnosić i znosić. Jeśli często jeździsz samochodem, zwróć także uwagę na to, jak składa się wózek. Powinno być to na tyle proste, że poradzi sobie z tym jedna osoba. Warto też zwrócić szczególną uwagę na koła. Najlepiej, aby były one duże, zwrotne i dodatkowo amortyzowane.