Rożek niemowlęcy to niezbędny element każdej wyprawki dla malucha. Idealnie sprawdzi się podczas pierwszych miesięcy życia dziecka. Zapewni maleństwu ciepło, bezpieczeństwo i komfort. Rożek dla niemowlaka może mieć kilka zastosowań. Jaki rożek będzie najbardziej funkcjonalny i bezpieczny? Podpowiadamy, czym kierować się przy jego wyborze.

Dlaczego rożek dla niemowlaka to ważny element wyprawki?

Noworodki potrzebują bliskości, ciepła i poczucia bezpieczeństwa, dlatego właśnie zostały stworzone rożki niemowlęce. Rożek pomaga maluszkowi zaadaptować się w nowej rzeczywistości. Niemowlę ciasno otulone przytulnym rożkiem czuje się podobnie jak przez wiele miesięcy w brzuchu mamy. Szybciej się uspokaja, lepiej śpi i jest mu ciepło.

Rożek dla niemowlaka przede wszystkim ułatwia zasypianie i przydaje się w szpitalu podczas pierwszych dni życia. Często okazuje się przydatny też w trakcie karmienia. Może pełnić także funkcję kołderki, miękkiego podkładu przy wykonywaniu codziennych czynności pielęgnacyjnych, a z czasem, gdy dziecko podrośnie można go wykorzystać jako matę do zabawy.

Z jakich tkanin powinien być wykonany rożek niemowlęcy?

W sklepach z artykułami dziecięcymi można znaleźć szeroki wybór tekstyliów dla niemowląt w tym też wiele rodzajów rożków. Należy jednak pamiętać, by taki produkt wykonany był z pełni bezpiecznych, naturalnych tkanin, dostosowanych do delikatnej i wrażliwej skóry noworodka. Dobrym wyborem będzie więc wysokiej jakości miękka bawełna bądź posiadająca właściwości antybakteryjne tkanina bambusowa. Ważne, by materiał był miły w dotyku i przewiewny. Sporą popularnością cieszą się też rożki minky. Wybierając taki rożek, trzeba jednak pamiętać, że polar minky powinien znajdować się po zewnętrznej stronie, gdyż mimo że jest niesamowicie miękki, to jest to materiał sztuczny, który nie przepuszcza powietrza.

Rożek dla niemowlaka – wielkość i grubość

Rozłożony rożek ma kształt kwadratu najczęściej o wymiarach 75x75 cm lub 80x80 cm. Na rynku znaleźć też można rożki w rozmiarze 100x100 cm, ale te mniejsze są wystarczające i bardziej funkcjonalne dla noworodków. Sprawdzą się też jako kołderka do wózka. Jeśli zaś chodzi o grubość, rożek dla niemowlaka nie może być ani za cienki, ani za gruby. Powinien zapewnić maluszkowi ciepło, ale jednocześnie nie powinien sprawiać, że będzie mu gorąco. Wiele zależy tutaj oczywiście od pory roku. Kluczową rolę odgrywa wspomniany już rodzaj materiału, ale też wypełnienie, które powinno być antyalergiczne i ,,oddychające’’.

Rożek niemowlęcy – usztywniany czy nie?

Rożki dzielą się na miękkie i usztywniane. Rożek usztywniany ma z tyłu specjalną kieszonkę, w której znajduje się usztywniający wkład kokosowy albo wkładka z pianki. Rozwiązanie to sprawia, że dziecko jest bezpieczniejsze, a rodzicom ułatwia prawidłowe trzymanie maluszka, dzięki czemu podczas noszenia go na rękach mogą czuć się pewniej. Rożek miękki nie ma w środku takiego usztywnianego wkładu, co ułatwia zaś tulenie niemowlęcia. Warto jednak pamiętać, że gdy rożek niemowlęcy usztywniany okaże się niewygodny, wkład można w każdej chwili wyjąć. Jest więc to bardziej uniwersalna opcja.

Rożek dla noworodka – jaki rodzaj zapięcia wybrać?

Ostatnią kwestią pozostaje rodzaj zapięcia rożka. Do wyboru mamy rożki zapinane na rzepy, zatrzaski lub zawiązywane. Najczęściej wybierane przez rodziców są rzepy, które pozwalają na szybkie i łatwe owinięcie niemowlaka. Dodatkowo mamy tutaj możliwość regulacji zapięcia. Zapinanie na zatrzaski jest nieco bardziej czasochłonne, ale najwięcej czasu może zajmować zawiązywanie rożka. Rożek zawiązywany na kokardę wygląda wyjątkowo uroczo, zwłaszcza dla dziewczynki, jednak może okazać się mniej praktyczny. Czasem też, jeśli dziecko jest bardzo ruchliwe, szybciej wydostanie się z takiego rożka. Wybór zapięcia jest jednak tak naprawdę kwestią indywidualną rodzica.

Sprawdź też: Wyprawka dla noworodka, czyli co trzeba kupić przed narodzinami dziecka?