Chodzenie na basen to jedna z najbardziej popularnych form rekreacji. Pływanie cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Co istotne tę formę aktywności możemy uprawiać o każdej porze roku. Dzięki temu jesteśmy w stanie utrzymać nasze ciało w doskonałej formie. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, jakie korzyści przynosi regularne pływanie na basenie.

Dlaczego warto regularnie chodzić na basen?

Wiele mówi się o tym, że regularne pływanie ma zbawienny wpływ na naszą sylwetkę. Z czego to wynika? Cały sekret tkwi w odciążającym działaniu wody. Pływanie angażuje praktycznie wszystkie partie mięśni. Ponadto pomaga w podniesieniu tempa metabolizmu. Regularne wizyty na basenie pozwalają pozbyć się nadmiaru tłuszczu i wyeksponować mięśnie. Podczas godzinnego treningu pływackiego można spalić nawet 500 kcal. W przypadku nieco większego tempa treningu spalanie wzrasta do 700 kcal. Warto wiedzieć, że gęstość wody jest prawie 800-krotnie wyższa od powietrza. Dzięki temu ruchy wykonywane w wodzie działają identycznie jak trening oporowy. Obok skutecznego spalania kalorii, pływanie wpływa także na harmonijny rozwój mięśni. Wzrost masy mięśniowej przyspiesza przemiany metaboliczne w organizmie. To z kolei sprawia, że proces intensywnego spalania kalorii zachodzi jeszcze długo po zakończonym treningu.

Basen ma zbawienny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. To nie jedyne jego zalety. Biorąc pod uwagę intensywność samego treningu, należy zauważyć, że pływanie w bardzo małym stopniu obciąża nasz organizm. Przede wszystkim dotyczy to stawów. Dlatego właśnie pływanie jest zalecane szczególnie osobom, które mają problemy ze stawami, kręgosłupem oraz walczą z nadwagą. Dla takich osób tradycyjny trening na siłowni czy w klubie fitness byłby zbyt dużym obciążeniem. Ryzyko pogłębienia kontuzji byłoby w tym przypadku bardzo wysokie. W wodzie można skutecznie uniknąć tego typu problemów.

Nie bez znaczenia jest fakt, że pływanie ma bardzo korzystny wpływ na wiele innych aspektów funkcjonowania naszego organizmu. Pływanie pozwala na unormowanie ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu. Ponadto znacznie poprawia się wydolność układu sercowo-naczyniowego oraz układu nerwowego.

Jakie partie ciała rozwijają się podczas pływania?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, pływanie ma pozytywny wpływ na rozwój wielu partii mięśni. To nie przypadek, że zawodowi pływacy i pływaczki mogą pochwalić się idealną sylwetką bez choćby grama nadmiarowego tłuszczu. Podczas pływania ogromną pracę wykonują mięśnie czworoboczne, naramienne oraz najszersze grzbietu. Efektem są idealnie wyrzeźbione ramiona i plecy. Ponadto przy każdym ruchu ręki i pokonywaniu oporu wody intensywnie pracują tricepsy.

Podczas pływania pracują także mięśnie stabilizujące i rotujące tułów. Dzięki temu pływacy mogą poszczycić się wąską talią. Ogromną pracę w wodzie wykonują także nogi. Mięśnie otaczające miednicę inicjują ruch, dając swego rodzaju napęd w wodzie. Raz jeszcze warto podkreślić, że przy całym wysiłku wkładanym w pływanie nie obciąża ono stawów tak, jak na przykład praca z ciężarami na siłowni.

Jeżeli szukacie miejsca, które zapewni Wam optymalne warunki do pływania, to idealnym wyborem będzie Ośrodek Sportowo Rekreacyjny w Zabierzowie. Nowoczesna i zróżnicowana infrastruktura, duży wybór zajęć oraz wysokie standardy bezpieczeństwa sprawią, że będziecie mogli z całą rodziną spędzić czas na basenie, doskonale się przy tym bawiąc.