Na co zwracać uwagę podczas wyboru placu zabaw?

Materiał partnera
2019-10-04
plac zabaw dla dzieci

Plac zabaw dla dzieci to nieodłączny element każdego osiedla i przedszkola. Jest to miejsce, które motywuje do aktywności na świeżym powietrzu, co w dobie Internetu jest niezwykle ważne. Należy jednak pamiętać, że powinien być dostosowany do dzieci w każdym wieku, aby maluchy nie zrobiły sobie krzywdy. Jakie cechy powinien mieć bezpieczny plac zabaw, który zachęci dzieci do zabawy?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Na pierwszym miejscu zawsze należy stawiać bezpieczeństwo. Place zabaw powinny być wykonane z solidnych materiałów, szczególnie te drewniane. Muszą być pozbawione wszelkiego rodzaju szczelin i ostrych elementów np. drzazg. Wysokość najwyższych elementów nie może być zbyt duża, aby w razie upadku nie stało się nic złego. Najlepszym podłożem pod place zabaw jest jasny piasek, który jest nie tylko estetyczny, ale także amortyzuje upadek z wysokości lub gumowe maty. Producentem bezpiecznych placów zabaw jest między innymi firma Atut-ZM, której siedziba znajduje się w miejscowości Kazuń Nowy na terenie województwa mazowieckiego. Niezwykle istotne jest nie tylko wykonanie poszczególnych elementów, ale także ich montaż w spójną całość. Konstrukcja powinna być mocna i stabilna, odporna na eksploatację i działanie szkodliwych czynników środowiska.

 

Najlepsze atrakcje

Place zabaw powinny składać się z wielu różnych atrakcji, aby dzieci szybko nie znudziły się zabawą. Najpopularniejsze to oczywiście huśtawki, zjeżdżalnie i drabinki. Można je było znaleźć w szkołach i przedszkolach już za czasów naszych rodziców, a nawet dziadków. Warto zadbać o to, żeby huśtawek było więcej, by mogła bawić się jednocześnie duża grupka dzieci. Doskonałym pomysłem są także huśtawki przystosowane do najmłodszych (uniemożliwiające spadnięcie) oraz takie z regulacją wysokości, gdyż różnica wzrostu pomiędzy dzieckiem 2-letnim, a 10-letnim jest znaczna. Najlepszym materiałem na zjeżdżalnię jest wytrzymałe tworzywo sztuczne, gdyż stosowany jeszcze kilka lat temu metal szybko nagrzewał się latem i ochładzał zimą, uniemożliwiając komfortową zabawę.

 

Nietypowe rozwiązania

Współczesne place zabaw są urozmaicane o dodatkowe atrakcje, które pozytywnie wpływają na wyobraźnię dziecka i pomagają kształtować sprawność fizyczną. Przykładem mogą być niewielkie ścianki do wspinaczki, a także siatki wykonane z miękkiej liny. Wchodzenie na nie jest bezpieczne, jednak wymaga koordynacji i skupienia. Poszczególne kondygnacje placów zabaw mogą przybierać rozmaite kształty i motywy – na przykład wieży zamkowej lub imitować domki na drzewie. Najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie placu zabaw, który zostanie wykonany według projektu przygotowanego przez wykonawcę według indywidualnych wskazówek klienta.