Dbałość o rozwój dziecka w jego najmłodszych latach przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie na późniejszych etapach życia. Warto zatem rozważyć zapisanie pociechy do żłobka. To nie tylko sposób na zapewnienie profesjonalnej opieki na czas pobytu rodziców w pracy, ale też wspomaganie kształtowania kompetencji społecznych, emocjonalnych czy ruchowych. To między innymi stanowi główny cel zajęć, jakie oferuje żłobek Tęczowa Kraina w Krakowie.

Profesjonalna opieka nad najmłodszymi

Wybór żłobka czy przedszkola dla dziecka nie może być przypadkowy. To miejsce, które ma kluczowy wpływ na jego rozwój – fizyczny, psychiczny, emocjonalny, a także zdobyte umiejętności społeczne. To z kolei decyduje o tym, jak będzie radzić sobie na dalszych etapach edukacji w wieku szkolnym. Ponadto jest to pierwsze większe środowisko, z jakim maluch ma styczność poza rodziną. Placówka musi zatem gwarantować odpowiednią opiekę oraz zajęcia dopasowane do potrzeb dziecka, a to gwarantuje żłobek Tęczowa Kraina, znajdujący się w Krakowie. Kadrę stanowią wykwalifikowani opiekunowie, którzy do każdej pociechy podchodzą w sposób indywidualny. To, co wyróżnia miejsce, to przede wszystkim kameralna, domowa atmosfera, ponieważ grupa liczy 15 dzieci. Sprawia to, że każdemu podopiecznemu jest poświęcane odpowiednio dużo uwagi.

Istotny element stanowią zajęcia edukacyjne, które mają zapewnić prawidłowy rozwój werbalny, poznawczy, emocjonalny i intelektualny poprzez zabawę. Sprzyjają temu nowocześnie wyposażone oraz kolorowe sale, odpowiednio dobrane zabawki, meble, pomoce dydaktyczne, a także przynależący do obiektu ogród z placem zabaw. Jak więc widać, żłobek Tęczowa Kraina to nie tylko miejsce, gdzie rodzice mogą liczyć na właściwą opiekę nad dziećmi podczas ich nieobecności, ale także pomoc w rozwijaniu jej kompetencji oraz umiejętności w różnych obszarach. Jakie dokładnie zabawy w tym pomagają?

Rodzaje zajęć dodatkowych w żłobku

Poza podstawowym programem edukacyjnym w żłobku warto rozważyć także zapisanie dziecka na zajęcia nieobowiązkowe. Skutecznie bowiem wspomagają one poznawanie świata przez malucha. Można do nich zaliczyć na przykład sensoplastykę, która wprowadza malucha w świat zapachów, barw i faktur. Wykorzystuje się tego powszechnie dostępne produkty spożywcze oraz paletę barw. Takie zabawy rozwijają kreatywność, pobudzając przy tym wszystkie zmysły i pozytywnie oddziałują na tak zwaną małą motorykę. Uczą także rozumienia związków przyczynowo-skutkowych. Warta uwagi jest także pedagogika zabawy Klanza, o które opowiada opiekunka ze żłobka Tęczowa Kraina:

Tym mianem określa się zabawę z zastosowaniem dużej, kolorowej chusty animacyjnej. To zajęcia, których podstawą jest nauka współdziałania w grupie, a nie rywalizacji. Pozwalają na to, aby dziecko stało się bardziej otwarte, komunikatywne, śmiałe i spontaniczne. Ułatwiają przełamywanie lęku przed nowymi, nieznanymi sytuacjami, co jest bardzo ważną kompetencją, jeśli chodzi o dalsze etapy dorastania.

Warto również rozważyć zajęcia rytmiczno-muzyczne, dzięki którym maluchy nie tylko zapoznają się z różnymi rodzajami muzyki, instrumentami, dźwiękami, ale przede wszystkim kształtują koordynację słuchowo-ruchową i sprawność fizyczną. Bardzo ważną część stanowią także zabawy logopedyczne, stymulujące rozwój mowy. Sprawia to, że dzieci między innymi zwiększają zasób słownictwa, doskonalą kompetencję rozumienia mowy, usprawniają narządy artykulacyjne. Należy wspomnieć, że w żłobku Tęczowa Kraina opiekę nad dziećmi sprawuje także psycholog – zwłaszcza w okresie adaptacyjnym. Jest on odpowiedzialny chociażby za dobór odpowiednich metod wychowawczych, obserwację podopiecznych w celu podjęcia ewentualnych działań wspomagających rozwój maluchów czy też wskazanie pociech wymagających specjalistycznej pomocy w tym zakresie.