Zaburzenia komunikacji językowej, będące wynikiem tzw. incydentu mózgowego nazywa się afazją. Terapia przy tego typu problemach to zazwyczaj trudny i żmudny proces, który wymaga dużo cierpliwości. Jednak zaangażowanie pacjenta oraz wsparcie jego rodziny w połączeniu z pomocą specjalisty z zakresu neurologopedii np. Logopedik, mogą choremu znacząco podnieść jakość życia.

Efektywność terapii w przypadku afazji

Efektywność terapii neurologopedycznej w przypadku zaburzonej komunikacji językowej to tak naprawdę bardzo indywidualna sprawa ze względu na szereg czynników, które mają na nią wpływ, a które obejmują m.in. osobiste doświadczenia, indywidualne reakcje w konkretnych okolicznościach, wiek pacjenta, jego wykształcenie oraz typ i stopień zaburzeń mowy. Na przykład w inny sposób przebiega terapia chorych, którzy mają problemy z programowaniem wypowiedzi czy rozumieniem komunikatów językowych niż w przypadku osób z zaburzeniami połykania (dysfagia) lub dyzartrią.

Jak postępować z chorym z zaburzeniami komunikacji językowej?

Bliscy z otoczenia osoby zmagającej się z afazją powinni pomagać choremu osiągnąć wyznaczony cel, kierując się kilkoma naczelnymi regułami, które mają na celu wsparcie terapii neurologopedycznej, jaką oferuje m.in. gabinet logopedyczny Logopedik w Lublinie. Po pierwsze należy zadbać o korzystną dla pacjenta atmosferę tak, by odzyskał on poczucie bezpieczeństwa. W tym celu trzeba zapewnić choremu m.in. ciszę i spokój w trakcie konwersacji, bez niepotrzebnego i rozpraszającego akompaniamentu telewizora czy telefonu w tle. Po drugie do chorego należy zwracać się powoli, akcentując najważniejsze wyrazy, jak również powtarzając zdania lub ich fragmenty w razie potrzeby.

Nie wolno natomiast podnosić głosu ani zasypywać pacjenta wieloma pytaniami na raz. Stosowane zdania powinny mieć możliwie jak najprostszą konstrukcję składającą się z najpowszechniej wybieranych słów. Wypowiedzi dobrze jest wspierać adekwatnymi gestami, mimiką lub rysunkami i zachęcać do podobnych zachowań chorego. Każde osiągnięcie pacjenta powinno być nagradzane. Ważne jest także zachęcanie go do samodzielności (także w kwestii komunikacji językowej) np. w sklepie, w domu czy w miejscach publicznych. Warto również pamiętać o tym, by szanować prywatność, zdanie, emocje oraz uczucia chorego, jak również dostrzegać jego potrzeby i odpowiadać na nie np. dając odpocząć czy pomagając, gdy widzimy, że określone zadanie go przerasta.

Terapia dla dzieci i dorosłych w ofercie Logopedik

Afazja jest zaburzeniem, które dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Bardzo często w tym drugim przypadku towarzyszą jej: zaburzenia pamięci, czuciowe oraz procesów myślowych. Dodatkowo istnieją różne typy tej choroby, dlatego pomoc specjalisty np. z gabinetu Logopedik jest nie tylko nieunikniona, ale jak najbardziej wskazana. Logopeda dobierze odpowiednią formą terapii, adekwatną do rodzaju zaburzeń komunikacji językowej, jak również wieku pacjenta. Im wcześniej zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, tym prawdopodobnie znacznie szybciej i efektowniej będzie przebiegał proces wracania do zdrowia.