Własnościowe mieszkanie stanowi najczęściej najcenniejszy składnik naszego majątku. Ubezpieczenie nieruchomości wynika przede wszystkim z rozsądku i chroni nasz dobytek przed zdarzeniami losowymi oraz działaniami osób trzecich, takich jak kradzież z włamaniem. Na czym właściwie polega ubezpieczenie mieszkania i co musimy wiedzieć przed wykupieniem polisy?

Co chroni ubezpieczenie mieszkania?

Podpisanie z towarzystwem ubezpieczeniowym polisy mieszkaniowej ma na celu chronić naszą nieruchomość wraz z wyposażeniem przed szkodami spowodowanymi przez zdarzenia losowe, takie jak powodzie, pożary czy włamanie z kradzieżą. Podstawowy pakiet zabezpiecza zazwyczaj mieszkanie oraz elementy trwale z nim związane, takie jak drzwi, okna i meble w zabudowie. Warto jednak rozszerzyć zakres ubezpieczenia tak, aby obejmowało ono kompletne wyposażenie nieruchomości łącznie z meblami i sprzętem elektronicznym – mówi Alicja Firlejczyk z biura ubezpieczeniowego Salomon w Kętach. Wybranie takiej opcji pozwoli nam chronić cały nasz dobytek, którego utrata również byłaby dla nas dotkliwa – dodaje.

Jakie dodatkowe ubezpieczenia warto wykupić?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje również możliwość dokupienia dodatkowych opcji do polisy. Tą, której wybór powinniśmy rozważyć, jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ochrona OC w razie potrzeby pozwoli nam pokryć koszty za szkody wyrządzone innym osobom przy użytkowaniu nieruchomości, na przykład zalanie lokalu sąsiada. Do innych popularnych rozszerzeń należy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) w mieszkaniu, a także usługa domowego assistance, zapewniająca pomoc fachowców w przypadku awarii w mieszkaniu.

Na jaką sumę powinna opiewać polisa mieszkaniowa?

Kwotę polisy szacujemy osobno dla samej nieruchomości i jej wyposażenia, w zależności od wybranego pakietu. Musimy pamiętać, że właściwa ocena wartości mieszkania ma kluczowe znaczenie w przypadku wypłaty świadczenia. Jeśli wartość nieruchomości jest wyższa niż zadeklarowaliśmy przystępując do polisy, w razie szkody całkowitej otrzymamy zaniżoną kwotę, a więc będziemy stratni. Jeśli kwota będzie zawyżona, ubezpieczyciel skorzysta z usług rzeczoznawcy i wypłaci nam równowartość rynkowej wartości chronionego mienia – mówi Alicja Firlejczyk. W związku z tym, podpisując umowę powinniśmy zadeklarować rzeczywistą wartość mieszkania. Pozorna oszczędność kilku złotych na składce może się skończyć bardzo niekorzystnie w przypadku wystąpienia szkody w nieruchomości – dodaje.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby podpisać polisę?

Do ubezpieczenia mieszkania zazwyczaj nie są potrzebne żadne dokumenty. Musimy jednak pamiętać, że w razie powstania szkody ubezpieczyciel na pewno będzie żądał od nas aktu notarialnego lub innego dowodu własności, aby zweryfikować stan prawny mieszkania i prawo do otrzymania świadczenia. W przypadku wątpliwości co do wartości chronionego mienia ma także prawo powołać rzeczoznawcę w celu weryfikacji zapisów w polisie.