Windykacja należności to złożone działanie, które skuteczne może być tylko wtedy, kiedy zastosowane zostaną odpowiednie narzędzia kontaktu z dłużnikiem. Mowa zarówno o tym biznesowym, jak i indywidualnym. Obecnie warto zatem korzystać między innymi z opcji windykacji polubownej, która wykazuje się bardzo wysoką skutecznością. Jak jest ona przeprowadzana, i kto powinien w imieniu wierzyciela ją zastosować? Tego dowiesz się razem z nami!

Czym jest windykacja polubowna?

Windykacja polubowna wielokrotnie poprzedza windykację sądową, oszczędzając przy tym czas,a także dając dłużnikowi możliwość spłaty zadłużenia bez dodatkowych kosztów. Warto przy tym wiedzieć, że taki model ściągania należności jest bardzo skuteczny, a opiera się przede wszystkim o elastyczne negocjacyjne rozwiązania. Przede wszystkim w windykacji polubownej musi nastąpić kontakt z dłużnikiem. Tu w pierwszej kolejności wysyłane są wezwania oraz podejmowane są inne próby nawiązania kontaktu takie jak wiadomość sms, e-mail, czy kontakt telefoniczny. Jeśli takie formy egzekucji należności nie przynoszą spodziewanego efektu, dłużnik otrzymuje przedsądowe wezwanie do zapłaty. Czy jednak pisma te i samo podjęcie rozmów z nieuczciwym kontrahentem lub klientem wystarczy? Wielokrotnie niestety nie. Ważne jest zatem stanowcze, ale przy tym elastyczne podejście do sprawy. Najlepsi agenci windykacyjni posiadają dlatego bardzo szerokie kompetencje negocjacyjne, gwarantując dłużnikom korzystne rozwiązania. Może to być dodatkowy czas na spłatę długu, czy też rozłożenie go na raty. W takiej sytuacji należy jednak sporządzić odpowiednią umowę dotyczącą regulowania wierzytelności.

Zalety windykacji polubownej

Windykacja polubowna zwana inaczej przedsądową jest bardzo korzystna dla obu stron. Dłużnik może uzyskać drugą szansę na spłatę zobowiązania bez angażowania wymiaru sprawiedliwości, a wierzyciel może utrzymać dobre relacje z klientem. Windykacja polubowna wyróżnia się dzięki temu wysoką skutecznością, o ile prowadzona jest w odpowiedni sposób. Podkreślić należy bowiem to, że wszystkie warunki spłaty długi, pomimo negocjowania powinien przede wszystkim wytyczać i akceptować wierzyciel. Pamiętać należy również o tym, że niekiedy dłużnicy celowo wydłużają proces negocjacji. Przy współpracy z doświadczonym agentem windykacyjnym, będziemy jednak mogli liczyć na skuteczną rozmowę. W przypadku braku porozumienia wierzyciel może wybrać równie skuteczną, ale dłuższą drogę sądową, która niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami ponoszonymi przez dłużnika.

Komu zlecić egzekucję należności?

Egzekucje należności od osób indywidualnych lub podmiotów biznesowych warto zlecać specjalistycznym firmom, które zajmują się szeroko pojętymi procesami finansowymi. Mowa przede wszystkim o agencjach windykacyjnych, które zatrudniają również prawników, lub współpracują ściśle z kancelariami prawnymi. Przykładem skutecznej i szeroko wyspecjalizowanej firmy jest ALEKTUM GROUP, która gwarantuje wiele różnych rozwiązań. Oprócz windykacji polubownej i sądowej, wyróżnić należy m.in. wykup wierzytelności. To wtedy zachodzi tzw. sprzedaż portfela do zewnętrznego podmiotu, czy wystawienie długu na specjalną giełdę. Grupa ALEKTUM jest zatem w stanie wykupić należności, odciążając finansowo Twoją firmę, która automatycznie pozbywa się problemu.