Podjąłeś legalne zatrudnienie za granicą? Pracodawca pobiera z Twojego wynagrodzenia zaliczkę na poczet podatku dochodowego? W takiej sytuacji masz prawo ubiegać się o zwrot nadpłaty. Co dokładnie musisz zrobić, by go uzyskać? Podejmowane kroki różnią się w zależności od kraju. O tym, jak wspomniana procedura wygląda w Niemczech i Holandii opowiadają specjaliści z biura rachunkowego ALBA z Przemyśla.

Zwrot podatku dochodowego z Holandii 

Zanim zaczniesz starać się o zwrot podatku z Holandii, musisz zgromadzić wszelkie niezbędne dokumenty. Mowa tu przede wszystkim o jaaropgave (karcie podatkowej). To zaświadczenie zawiera między innymi informacje o osiąganych dochodach, składkach na ubezpieczenia czy przysługujących ulgach. Jeśli nie posiadasz tego dokumentu, możesz wykorzystać salarisstrook, czyli odcinki wypłaty. Jednak jak podkreśla ekspert z biura rachunkowego ALBA:

Salaris są mniej wiarygodnym źródłem danych o wynagrodzeniu w porównaniu do jaaropgave. Umieszczone na nich informacje nie zawsze pokrywają się z tymi posiadanymi przez holenderski urząd skarbowy. Dlatego do wniosku o zwrot podatku lepiej dołączyć jaaropgaaf. Zazwyczaj wydaje go pracodawca po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym nastąpiła wypłata pensji. 

Dopełnienie formalności związanych z ubieganiem się o zwrot kwoty nadpłaconej fiskusowi wymaga przedłożenia jeszcze jednego dokumentu – Formularza UE/WE, czyli wykazu wpływów uzyskanych w innym kraju niż Holandia (poszczególne sumy powinny być pomniejszone o koszty). Jeżeli stanowią one mniej niż 10% wszystkich dochodów jednostki, dana osoba otrzymuje status kwalifikowanego podatnika zagranicznego i prawo do korzystania z przywilejów socjalnych.

Zwrot podatku z Niemiec 

Podobna procedura ubiegania się o zwrot podatku obowiązuje na terenie Niemiec. Urząd skarbowy podejmuje decyzję na podstawie analizy informacji zawartych w zaświadczeniu podatkowym (Lohnsteuerbescheinigung) oraz karcie podatkowej (Lohnsteuerkarte). Trzeba również przedstawić historię zatrudnienia i dokumentację dochodów uzyskanych z tytułu pracy w innych krajach. 

Jak widać opisane wyżej procedury są dość skomplikowane i czasochłonne. Na szczęście Polak starający się o zwrot podatku z zagranicy nie jest zdany wyłącznie na siebie. Może liczyć na fachową pomoc i wsparcie specjalistów z biura rachunkowego ALBA w Przemyślu, którzy mają duże doświadczenie w prowadzeniu spraw związanych z rozliczeniami fiskalnymi pracowników zatrudnionych w krajach Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Holandii i Niemiec.