Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy w celach wypoczynkowych, czy służbowych nie chcemy martwić się nieprzewidzianymi zdarzeniami i ich konsekwencjami. W związku z tym warto przed udaniem się w podróż zdecydować się na zawarcie polisy turystycznej, która obejmie nas ochroną bez względu na miejsce docelowe wyprawy. Dzięki takiemu ubezpieczeniu jesteśmy chronieni zarówno w razie wypadku, zachorowania, jak i wyrządzenia komuś nieumyślnej szkody.

Kiedy warto zawrzeć polisę turystyczną?

Tak naprawdę każdy wyjazd nawet ten w celach zarobkowych lub biznesowych można objąć ubezpieczeniem. Nieistotna jest pora roku – ferie zimowe, urlop wakacyjny. Polisę warto podpisać niezależnie od tego, czy mamy zamiar wziąć udział w wyjeździe zorganizowanym, na przykład z biura podróży, czy we własnym zakresie załatwiamy wszystkie formalności związane z wycieczką. Ubezpieczenie siebie oraz towarzyszy podróży nie jest również zależne od tego, jakim środkiem lokomocji dotrzemy na miejsce docelowe. Ważne jest to, że zakres polisy turystycznej można dostosowywać do charakteru wyjazdu, a więc istnieje możliwość dokupienia do zakresu podstawowego dodatkowych rozszerzeń.

Jaki jest zakres ubezpieczenia turystycznego?

Podstawowe świadczenia chronią uczestnika wyjazdu w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku. Niemniej jednak wielu ubezpieczycieli oferuje za dodatkową opłatą rozszerzenie odpowiedzialności na wypadek dolegliwości związanych z chorobami przewlekłymi. Obejmuje transport medyczny do kraju, jeżeli nasz wyjazd miał miejsce zagranicę. Warto również zwrócić uwagę na zapis dotyczący uprawiania sportów ekstremalnych. Leczenie spowodowane tego rodzaju aktywnością, może być ujęte niejednokrotnie również za uiszczeniem dodatkowej opłaty.

Opcja OC z kolei będzie zabezpieczeniem w sytuacji, gdy podczas wyjazdu uszkodzimy czyjeś mienie lub bagaż. Będzie możliwa wypłata odszkodowania osobie pokrzywdzonej właśnie z tego tytułu z zawartej polisy. W takich sytuacjach bardzo często przydaje się na przykład pomoc tłumacza, co może wchodzi w skład pakietu assistance. Istotną kwestię może odegrać również ubezpieczenie własnego bagażu w razie zgubienia, zniszczenia bądź kradzieży. Odpowiedni zakres, dopasowany do indywidualnych potrzeb wraz z kosztorysem możemy poznać między innymi w firmie pośrednictwa ubezpieczeniowego AS Ubezpieczenia, zlokalizowanej w Strzyżewicach.

Jakie czynniki wpływają na wysokość składki?

Przede wszystkim jest nią suma ubezpieczenia, czyli kwota, jaką maksymalnie możemy otrzymać w ramach odszkodowania. Może ona być różna dla każdej z wybranych opcji. Ich ilość również ma wpływ na ostateczną cenę polisy. Wybór dodatkowych klauzul, jak na przykład wspomniane sporty ekstremalne lub ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży sprawia, że opłata wzrasta. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują także zwyżkę z racji wieku. Wynika to z tego, że im starsza osoba, tym większe ryzyko nieszczęśliwego zdarzenia, a tym samym większe prawdopodobieństwo konieczności wypłaty odszkodowania. Standardowymi czynnikami są także liczba osób ubezpieczonych, długość wyjazdu, charakter podróży i miejsce docelowe – kraj.