Kiedy planujesz założyć działalność gospodarczą, niezbędne będzie wykonanie kilku zadań, wśród których znajduje się wpis do Centralnej Ewidencji i Działalności Gospodarczej oraz wybór odpowiedniej formy opodatkowania. O ile dokonanie wpisu nie powinno sprawiać większych trudności, tak zdecydowanie się na sposób odprowadzania podatku dochodowego może być problematyczny. Dowiedz się, co powinieneś wybrać!

Formy opodatkowania działalności - czy wiesz, na jaką powinieneś postawić?

Wśród dostępnych form opodatkowania można wyróżnić między innymi podatek liniowy. Tutaj stawka jest stała niezależnie od wysokości dochodów i wynosi 19%. Rozliczanie się na zasadach opodatkowania dochodu podatkiem liniowym zobowiązuje podatnika do prowadzenia KPiR (książka przychodów i rozchodów)Zaletą tej opcji jest na pewno możliwość odliczenia kosztów prowadzonej działalności, jak i prosty schemat naliczania podatku dochodowego ze względu na stałą stawkę!

Podatek na zasadach ogólnych to kolejna możliwość odprowadzania podatku. Rozliczanie się według tej zasady również zobowiązuje podatnika do prowadzenia KPiR (książka przychodów i rozchodów). W tym wypadku wysokość stawki uzależniona jest od osiąganych dochodów, jeżeli przekroczą one 120.000 złotych to przedsiębiorca rozlicza się według stawki 32%. Do momentu, kiedy dochody nie przekroczą tej kwoty, stawka podatkowa wynosi 12%. Wadą tej metody jest utrudniony schemat obliczeń zaliczki na podatek ze względu na obecność progu. Natomiast zalety rozliczania się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych to:

  • możliwość rozliczania się z współmałżonkiem,

  • możliwość korzystania z większości ulg,

  • możliwość odliczania kosztów.

Ostatnią możliwością jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W tym przypadku podatek naliczany jest od osiąganych przychodów (nie ma możliwości odliczania kosztów prowadzonej działalności). Stawki, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności wahają się od 2% do 17%. Osoby rozliczające się na zasadach ryczałtu zobowiązane są do prowadzenia ewidencji przychodów, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Kto zajmie się prowadzeniem działalności gospodarczej?

Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie prowadzenia księgowości specjalistom. Kancelaria Podatkowo-Księgowa Magdalena Szymczak oferuje swoim klientom kompleksową obsługę księgową. Kancelaria zajmuje się między innymi: prowadzeniem ksiąg rachunkowych oraz ksiąg przychodów i rozchodów, ewidencji wymaganych innymi przepisami oraz reprezentacją podatnika przed organami podatkowymi i ZUS. Uzupełnieniem oferty jest sporządzanie i składanie: deklaracji podatkowych, zeznań rocznych PIT i CIT, a ponadto kontrola formalno-rachunkowa dokumentów podatkowych. Bądź spokojny i postaw na profesjonalistów, którzy regularnie śledzą zmiany w systemie rozliczeń podatków.