Kwestie podatków w Polsce są wyjątkowo zawiłe, dlatego szczególnie prowadząc firmę, warto sięgać po pomoc specjalistów, jakich można spotkać w Kancelarii Podatkowej Adamczak. Wśród dostępnych form opodatkowania działalności gospodarczej znajdziemy kartę podatkową, którą uznaje się za jedną z prostszych metod, jednak nie jest ona dostępna dla każdego przedsiębiorcy. Więcej o tym, czym jest i z czym wiąże się ten rodzaj rozliczenia podatku, opowiemy w dalszej części artykułu.

Karta podatkowa - co to jest?

Większość przedsiębiorców zastanawia się jak ułatwić sobie formalności związane z kwestiami finansowymi, a przede wszystkim podatkami, które muszą regularnie opłacać od swojej działalności. Jedną z możliwych form opodatkowania w polskim prawie jest karta podatkowa, której najbardziej charakterystyczną cechą i często pożądaną przez właścicieli firm jest stała kwota podatku, który należy odprowadzać.

Specjalista z Kancelarii Podatkowej Adamczak, która zajmuje się profesjonalnym doradztwem i prowadzeniem księgowości, wyjaśnia:

Istotny jest tutaj fakt, że kwota podatku nie jest wyliczana na podstawie indywidualnych dochodów uzyskanych w danym okresie. Wartość takiego podatku ustalana jest przez naczelnika odpowiedniego dla miejsca prowadzenia działalności urzędu skarbowego. Wylicza się ją, biorąc pod uwagę rodzaj, a także zakres działań firmy, liczbę zatrudnionych w niej pracowników, a także liczbę mieszkańców gminy, na której obszarze świadczy ona usługi.

Co więcej, w sytuacji, gdy firma uzyska zgodę na taki rodzaj opodatkowania, nie musi ona prowadzić klasycznej księgowości, ani składać standardowej deklaracji PIT.

Czy rozliczanie podatku przez kartę podatkową ma wady?

Warto pamiętać, że nawet prosta forma opodatkowania może mieć swoje mankamenty, o których należy pomyśleć jeszcze przed wybraniem jej, jako sposobu rozliczania finansów swojej firmy. Jeśli nie jest się pewnym, w kwestii tego, czy w przypadku swojej działalności powinno się rozważać taką opcję, czy jednak wybrać inną, korzystniejszą metodę rozliczeń, najlepiej zwrócić się do specjalisty, który oferuje doradztwo podatkowe.

W przypadku zdecydowania się na płacenie stałej kwoty podatku można wiele zyskać, ponieważ często okazuje się on niższy niż gdyby każdorazowo miał być płacony stosownie do dochodu. Jednak w przypadku, gdy firma nie osiągnie planowanych dochodów lub wydarzy się coś, co wywoła straty, nadal trzeba będzie uregulować ustaloną z góry wartość podatku, co może okazać się sporym problemem dla płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Problemem może także okazać się sytuacja, gdy zarząd spółki lub właściciel firmy postanowi ubiegać się o przyznanie kredytu. Nie posiadając pełnej księgowości, bank może mieć kłopot z ustaleniem faktycznej zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, co może utrudnić całą procedurę.