Wiedza Polaków w zakresie podatków stale okazuje się plasować na dość niskim poziomie, nawet w przypadku tych, które dotyczą każdego obywatela w życiu codziennym. Nie dziwi nikogo więc, że o podatkach, które dotyczą jedynie niektórych grup, mało kto ma większe pojęcie. Jednym z nich jest podatek CIT, o którym więcej opowiemy w dalszej części artykułu z pomocą specjalistów z Biura Rachunkowego Silesia.

Czym jest podatek CIT?

Skrót CIT wziął swoją nazwę od angielskiego rozwinięcia Corporate Income Tax i oznacza podatek dochodowy od osób prawnych. Podmioty, które pod niego podlegają i pozostałe kwestie związane z tym określa ustawa z 15 lutego 1992 roku.

Podatnikami CIT są określone grupy, a wśród nich wyróżnić można m.in.:

  • osoby prawne (między innymi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie),
  • spółki kapitałowe w organizacji,
  • spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne mające siedzibę lub zarząd w Polsce,
  • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej np. wspólnoty mieszkaniowe,
  • podatkowe grupy kapitałowe, czyli grupy składające się z przynajmniej dwóch spółek prawa handlowego i spełniające określone warunki.

Rozliczenie podatku CIT wiąże się także z innymi zasadami, których trzymać muszą się podmioty objęte tym obowiązkiem. Jest to między innymi prowadzenie pełnej księgowości, czyli ksiąg podatkowych, a co za tym idzie brak możliwości skorzystania z księgowości uproszczonej. Dodatkowo w trakcie roku podatkowego podatnicy do 20 dnia każdego miesiąca wpłacają zaliczki na poczet tego podatku, bez składania deklaracji podatkowej. Inną opcją jest rozliczenie kwartalne, które wiąże się z wpłaceniem zaliczki do 20 dnia miesiąca, który następuje po danym kwartale. Istotną kwestią jest również rozliczenie po upływie roku podatkowego, którego należy dokonać do końca 3 miesiąca po jego zakończeniu.

Stawki CIT i kogo obowiązują?

W Polsce obowiązują dwie stawki CIT, jedną jest 19% podstawy, a drugą 9% podstawy. Z obniżonej stawki podatku CIT można skorzystać w określonych przypadkach. Przede wszystkim ma ona zastosowanie dla tak zwanych małych podatników, których wartość przychodu ze sprzedaży brutto w poprzednim roku podatkowym nie była większa niż 2 miliony euro. A także dla tych, u których przychody inne niż z zysków kapitałowych osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły netto kwoty 2 mln euro.

Objaśnia specjalista w tym zakresie z firmy Biuro Rachunkowe Silesia w Rybniku.

Co ciekawe wartości te przelicza się według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy roku danego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł. Obniżona stawka CIT obejmuje również w pierwszym roku podatkowym firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność, z wyłączeniem tych, które powstały w wyniku restrukturyzacji.