Każda firma, niezależnie od formy prowadzenia działalności czy też osiąganych przychodów może skorzystać z licznych optymalizacji podatkowych. Oczywiście możliwość zastosowania odpowiednich rozwiązań wiąże się z koniecznością spełnienia ściśle wyznaczonych warunków, ale polskie ustawodawstwo przygotowało wiele korzystnych opcji zarówno dla mikroprzedsiębiorstw, jak i wielkich spółek. Na czym polegają zatem optymalizacje podatkowe w firmie?

Czym jest optymalizacja podatkowa?

Optymalizacja podatkowa mylnie kojarzona jest z unikaniem opodatkowania firm czy z wykorzystywaniem przez nie tzw. luk prawnych. W praktyce polega one bowiem na czymś zupełnie odmiennym. Według najprostszej definicji można zatem uznać, iż optymalizacją podatkową jest wykorzystywanie takich rozwiązań księgowych czy różnego rodzaju zwolnień, by obciążenia daninami były w danym przedsiębiorstwie jak najniższe. Istotne jest zatem wykorzystanie narzędzi zgodnych z prawem oraz rekomendowanych przez organy kontrolne, w tym Urząd Skarbowy. Co jeszcze jest ważne w kontekście optymalizacji podatkowych? Zawsze powinny być one:

  • dopasowane do profilu działalności firmy,

  • dostosowane do wybranego przez przedsiębiorcę ustroju podatkowego,

  • korzystne finansowo i operacyjne dla działalności gospodarczej,

  • przeprowadzone przez uprawnionego doradcę podatkowego.

Jak przeprowadzić optymalizację podatkową?

Optymalizacje podatkowa nie jest łatwa do przeprowadzenia i w wielu przypadkach wymaga wykonania analizy finansowej firmy czy jej złożonego audytu. Nigdy nie powinna być ona również wykonywana przez zwykłych księgowych. Optymalizację podatkową, należy zlecać uprawnionym doradcom podatkowym takim jak ekspert Bożenna Gruszczyńska z biura BUR Doradztwo Podatkowe. Specjaliści ci udzielają wsparcia zarówno działalnościom rozpoczynającym swoje rynkowe zmagania, jak i firmom o dużym doświadczeniu.

Jeśli chodzi o sposób wykonywania optymalizacji podatkowych, cały proces oparty jest zawsze albo o planowanie podatkowe, albo o przepisy prawne. Uszczegóławiając:

  1. Optymalizacja podatkowa oparta o planowanie podatkowe to przede wszystkim właściwy dobór ustroju podatkowego firmy i narzędzia ewidencjonowania podatków. Ważne jest też dostosowanie najkorzystniejszego modelu biznesowego przedsiębiorstwa czy nawet właściwej strategii produktowej i zatrudnieniowej. Przykłady optymalizacji opartych o planowanie podatkowe to: leasing pracowniczy, tworzenie holdingów zagranicznych, zakładanie spółek komandytowych.

  2. Optymalizacja podatkowa oparta o przepisy prawne dotyczy właściwej interpretacji przepisów i korzystania z różnego rodzaju zwolnień. Mowa zatem o odliczeniach podatkowych, sposobach amortyzacji środków trwałych i ujmowania kosztów, a nawet o ulgach podatkowych przygotowanych przez organy skarbowe dla przedsiębiorców.

Najczęściej stosowane w Polsce optymalizacje podatkowe

Lista stosowanych przez polskie firmy optymalizacji podatkowych jest naprawdę długa, a z korzystnych rozwiązań mogą skorzystać niemalże wszyscy przedsiębiorcy. Podkreślić jednak trzeba, że w wielu przypadkach istotne jest złożenie stosownego wniosku wraz ze spełnieniem restrykcyjnych warunków. To dlatego optymalizacji nigdy nie można wykonywać bez pomocy doradcy podatkowego. Jakie metody obniżania podatków najczęściej proponują tacy specjaliści? Wyróżnić można między innymi optymalizacje podatkowe w ramach:

  • prowadzenia działalności w formie spółki osobowej zamiast kapitałowej (unikanie podwójnego opodatkowania),

  • rozliczania podatku VAT i podatku dochodowego kwartalnie,

  • tworzenia spółek europejskich,

  • stosowania ulg za złe długi,

  • łączenia źródeł przychodów,

  • korzystania z leasingów operacyjnych zamiast kredytów bankowych,

  • stosowania amortyzacji jednorazowej de minimis.

Często stosowanymi optymalizacjami są również: obniżenie podatku należnego, uproszczenie zaliczek na podatek dochodowy czy opcje dla nowych firm tj. ulga na start, preferencyjna składka zdrowotna, Mały ZUS.