Każdy przedsiębiorca na początku swojej drogi z zarządzaniem własną firmą musi podjąć decyzję o sposobie prowadzenia księgowości i rozliczania się. Ze względu na sporo różnych możliwości dla wielu osób jest to niemałe wyzwanie. Dlatego warto zaznajomić się z tym, na czym polega księgowość uproszczona oraz pełna. Jakie są między nimi różnice i jakie mają zalety? Która jest korzystniejszym rozwiązaniem dla firm? Podpowiadamy.

Księgowość pełna

Jeśli chodzi o wybór formy księgowości, przedsiębiorcy mają dużą dowolność i zazwyczaj mogą zdecydować się na sposób, który okaże się dla nich najkorzystniejszy. Jedynie w niektórych sytuacjach regulowanych przepisami spółki są zobligowane do prowadzenia księgowości w określony sposób. Podobnie jest w przypadku księgowości pełnej. To bardzo dokładna i szczegółowa księgowość, która pozwala kontrolować wszelkie zdarzenia gospodarcze w przedsiębiorstwie. Prowadzona jest na podstawie ksiąg rachunkowych, a ze względu na rozbudowany i skomplikowany system ewidencjonowania zdarzeń, wymaga specjalistycznej wiedzy. W Nowej Soli profesjonalną pomoc w tym zakresie oferuje Viol Biuro rachunkowe, którego właścicielką jest Wioleta Hałupka. Chociaż księgowość pełna ma charakter dobrowolny, muszą prowadzić ją:

  • spółki komandytowe, 

  • spółki komandytowo-akcyjne, 

  • spółki akcyjne,

  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,

  • firmy, których przychody wynoszą co najmniej 2 000 000 euro w skali roku.

Księgowość uproszczona

Księgowość uproszczona to jak sama nazwa wskazuje forma księgowości o mniej skomplikowanym charakterze. W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie wybierze lub nie jest zobowiązany do prowadzenia księgowości pełnej, musi wybrać jeden z typów ewidencji uproszczonej. Wtedy firmy mogą rozliczać się z urzędem skarbowym za pomocą: Księgi Przychodów i Rozchodów, karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Każde z tych rozwiązań ma na celu zapewnić prostą formę gromadzenia informacji o zdarzeniach gospodarczych danej firmy, które są niezbędne do prawidłowych rozliczeń podatkowych.

Jaki rodzaj księgowości będzie lepszy dla firmy?

Trzeba podkreślić, że zarówno prowadzenie księgowości pełnej, jak i uproszczonej ma pewne zalety, ale też wady. Chociaż księgowość uproszczona jest łatwa, a co najważniejsze nie wymaga korzystania z pomocy biur rachunkowych, jednocześnie nie dostarcza zbyt wielu informacji o finansach firmy. Natomiast księgowość pełna pozwala na precyzyjną kontrolę kondycji finansowej działalności, jednak niezbędne jest skorzystanie z usług profesjonalnej księgowej. Dlatego wybór konkretnej formy księgowości trzeba uzależnić od specyfiki firmy i jej potrzeb.

Biuro Viol to profesjonalna firma, która zajmuje się usługami księgowymi, rachunkowymi i doradztwem podatkowym na terenie województwa lubuskiego. Jej oferta jest skierowana do klientów indywidualnych oraz małych i dużych przedsiębiorstw. Dzięki bieżącej wiedzy z dziedziny prawa podatkowego, pomoc księgowej jest zawsze aktualna i rzetelna. Viol Biuro rachunkowe zapewnia szeroki zakres usług, między innymi sporządzanie rocznych rozliczeń podatkowych oraz ich przesyłanie do Urzędu Skarbowego. Ponadto Biuro oferuje obsługę rozliczeń VAT, prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów oraz kompleksowe wsparcie w zakładaniu działalności gospodarczej. Kadra ekspertów świadczy również pełną obsługę kadrowo-płacową.